Kállai Márton André Kertész-nagydíjas fotóriporter és Kovalik Máté közösen összeállított fotósorozata száz különleges fát örökít meg. Magyarország szinte összes tájegységében, megyéjében készültek felvételek hazánk legnagyobb fáiról, a szakrális szempontból érdekes példányokról, a környezetváltozás vagy az emberi tevékenység lenyomatait hordozó fákról, de olyanokról is, amelyeknek kultúrtörténeti jelentőségük van.
A három éve készülő fotósorozat hazánk nevezetes fáit mutatja be. Kerestük azokat a fákat, amik valamiben rekorderek, amik elhelyezkedése vagy története kuriózum, és persze azokat is, amik mellett nem lehet elmenni szó nélkül. A fa életére való rácsodálkozás volt a cél, tisztelet a hosszú élet előtt, melyet egy helyben kell eltölteni
– összegzi munkájukat Kállai Márton.
A képekből az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi címen nyílik kiállítás május 4-én a Folly Arborétumban. A látogatók megcsodálhatják például a több mint 300 éves gerecsei kocsányos tölgyet, a zsennyei „ezeréves tölgyet”, amely a törzsét megtépázó viharok ellenére még mindig áll vagy az ötvöskónyi hársfát. A hatalmas példányt a legenda szerint Koppány vezér ültette, a tatárjárás idején pedig a legenda szerint IV. Béla király is megpihent alatta.
Válogatásunk az elmúlt évek felvételeinek egy szeletét mutatja be.