Talán a leginkább szembetűnő különbség, hogy szüleinknek még kevesebb táskát, munkafüzetet és tankönyvet kellett magukkal hordaniuk, ez pedig azt is jelentette, hogy kisebb táskát és tömeget kellett a hátukon cipelniük. Manapság jóval több a papír alapú oktatási anyag, ez pedig sok szülő számára jelentős anyagi teherrel is jár.
Más tanszerek viszont éppen eltűntek a táskákból szüleink iskolai évei óta. A mai gyermekek számára az alapműveletek elsajátítását segítő műanyagpálcikák, illetve a nagy, kék-fehér dobókockákban tárolt piros-kék korongok már kevéssé ismerősek, egyre kevesebb az olyan pedagógus, aki megköveteli ezek használatát.
Hasonló a helyzet a postairónnal. Ezt az egyik végén kék, másik felén piros ceruzát eredetileg olvasószerkesztők használták a szövegek hibáinak és javításainak jelzésére, átlagosnál nagyobb vastagságuk miatt ugyanakkor hagyományosan az iskolákban is használták ezeket, hogy megkönnyítsék a gyerekek számára az írás elsajátítását. Mára a postairón iskolai használata egyre inkább kihalóban van, alig akad olyan kisdiák, akinek táskájában még megtalálható a jellegzetes íróeszköz.
Amik átalakultak
Tanszerek nemcsak megjelentek, valamint eltűntek, hanem át is alakultak, erre jó példa a tolltartók megváltozása. Napjainkban a gyerekek többsége puha, valamilyen textilből vagy műanyagból készült, esetleg fém alapú tárgyban tárolják tollaikat, ceruzáikat és radírjaikat, a régi időkben azonban a fa is nagyon népszerű alapanyag volt. Sok szülő és nagyszülő emlékezhet még rolós, fa tolltartójára.
A mostani iskolások táskájában az elődökéhez hasonlóan ugyanúgy jelen vannak a könyvek, füzetek, tollak, ceruzák és radírok, ám azok – részben a tanterv módosulásai, részben a rendszerváltást követő piaci lehetőségek miatt – jóval sokszínűbbé váltak. Szembetűnő továbbá, hogy a technológia egyre inkább bejön a képbe: sok diáknál, főként idősebb korban, már megtalálhatóak a számológépek, laptopok és tabletek. Valószínűleg utóbbi eszközöknek idővel egyre nagyobb jelentősége lesz a tanítás során.
Már most látható, hogy a digitalizáció látványosan előre tör az iskolákban és azokon kívül, ez pedig a tanszerekre is látványos hatást fog gyakorolni. Ahhoz, hogy egy mostani diák a jövőben, felnőttként el tudjon boldogulni a világban, mindenképp meg kell ismerkednie a technológiával. A különböző elektronikus eszközök oktatási szempontból is remek lehetőséget kínálnak: képzeljük el, hogy a jövőben a gyerekeknek elég lesz egyetlen tabletet magukkal hordozniuk, azon minden tankönyvükhöz hozzáférhetnek majd.
Kérdés, hogy anyagi szempontból ez miként változtatja majd meg a szülők helyzetét. Iskoláztatási szempontból jelenleg az egyik legnagyobb kihívás, hogy a gyerekeknek évről évre írószereket, füzeteket, tankönyveket, esetleg új táskát kell biztosítani, ez pedig rengeteg szülőnek okoz komoly gazdasági kihívást. Ahogy egyre olcsóbbá és tartósabbá válik a technológia, és beszivárog az oktatásba, felváltva a hagyományos megoldásokat, talán úgy lesz egyre egyszerűbb a gyermekek tanszerekkel való ellátása.