Nemi szervnek számít-e a mellbimbó? A válasz elméletileg egyszerű: nem. Ennek ellenére a nők egy részének a mai napig küzdenie kell azért, hogy a férfiakhoz hasonlóan a világ elé tárhassák fedetlen mellüket. Az utóbbi tíz évben kezdett megerősödni a Free the Nipple mozgalom, miután a közösségi média egy újabb platformot biztosított a témának és több híresség is kifejezte a támogatását. Ha nehezen is, de sikerült eredményeket elérni, az Instagram és a Facebook például komoly enyhítéseket vezetett be, csak egy csoport maradt a tiltott kategóriában: a nők.
A férfiak is csak a XX. század közepére értek el eredményeket
Mielőtt rátérnénk a forradalomra, nézzünk egy kis bimbótörténelmet a mozgalom bölcsőjéből, az Egyesült Államokból.
Egészen 1930-as évek közepéig a férfiaknak is küzdeniük kellett azért, hogy félmeztelenül strandolhassanak. Tüntetések, letartóztatások is voltak az Egyesült Államokban pusztán azért, mert a férfiak csak fürdőnadrágban jelentek meg. 1936-ban született egy törvény New Yorkban, ami engedélyezte a férfiaknak a mellbimbó-villantást. Úgy tűnt, ezzel a munka fele megvan, de a nők közel száz esztendő alatt sem tudtak akkora eredményt elérni, mint a férfiak pár év alatt.
1962-ben Marilyn Monroe-nak még a hasát is el kellett takarnia a Something’s Got To Give (Valamit adni kell) című filmben, bár ezen a téren sikerült eredményt elérni, a mellbimbók továbbra is tiltva maradtak. 1986-ban letartóztattak kilenc nőt, amiért félmeztelenül napoztak Rochesterben: kifejezetten azért feküdtek ki félpucéran a napra, hogy felhívják a figyelmet a diszkriminatív szabályozásra, aztán persze bevitték őket, amiért „privát és intim” testrészeiket mutogatták.
A New York-i törvény egészen pontosan leírja, hogy a mellbimbó már takarni való résznek számít. Két nő megtámadta törvényt a bíróságon, azzal érveltek, hogy alkotmányelleness a férfiak és a nő között különbséget tenni. A bíróság végül 1992-ben mondta ki, hogy a nőknek és a férfiaknak ugyanannyi joguk van nyilvánosan félmeztelennek lenni.
Törvény ide vagy oda, 2005-ben letartóztattak egy nőt, amiért félmeztelenül mutatkozott a nyilvánosság előtt, a bíróság a javára döntött, és később 29 ezer dolláros kártérítést kapott.
Nem a tiltakozás, hanem a tiltás hozott igazi eredményt
A mozgalom akkor kapott erőre, amikor már nem pusztán a mellbimbókért vagy a félmeztelen megjelenésért küzdöttek, hanem behozták a nyilvános szoptatás témáját is. A Free the Nipple fontos alakja volt Lina Esco filmrendező, aki 2012-ben az egyik dokumentumfilmjében félmeztelenül futkározott New Yorkban, hogy felhívja a figyelmet a kettős mércére.
„Annyi törvényt hoztak a női test ellen – és olyan keveset a férfi ellen. Ez nem a félmeztelenségről szól, hanem hogy utat nyissunk a valódi párbeszéd, egyenlőség felé” – mondta akkor Esco. A rendező nem is konkrétan a mellbimbók ügyéért harcolt, hanem a nyilvános szoptatás elismeréséért
A mi társadalmunkban szégyellnie kell magát annak az anyának, aki nyilvános helyen szeretne szoptatni. Nem jó érzés ott anyának lenni, ahol a legalapvetőbb emberi cselekedeteket sem végezheted
– tette hozzá. Nem ez volt élete futása, mivel eleinte úgy tűnt, a társadalom viszonylag kis szelete tartja égető problémának a gondosan elzárt női mellbimbókat.
Az igazi nyilvánosságot nem Esco képei, hanem annak letiltása hozta meg. A Facebook akkori szabályozása szerint ugyanis ilyet nem lehet posztolni az oldalon, ezért levették Esco fotóit, ez pedig már elég volt több nagy sztárnak is, hogy beleálljanak a témába, 2014-től Miley Cyrustől Rihannáig egy sor híresség lépett ki a harcmezőre.
A mellbimbó olyasmi, ami mindenkinek van, mégsem lehet megmutatni.
– mondta Cyrus Jimmy Kimmelnek 2015-ben.
Rihanna megjárta, kitiltotta az Instagram, amiért megosztotta egy magazin címlapját, amelyen pucéran szerepelt.
Egy város elbukta a harcot a mellbimbók ellen
Minél inkább szankcionálták az ügyet, annál erősebbé vált az ellenállás: 2016-ban letartóztattak két tüntetőt, akik Bernie Sanders szenátor egyik kaliforniai eseményén mutogatták a mellbimbójukat, a mellkasukra pedig az volt írva, hogy „Free the Nipple” és „Equality”.
Egynapos elzárást kaptak a fedetlenségük miatt, majd amikor kijöttek, beperelték a rendőrséget. Érvelésük szerint a mellbimbók nem nemi szervek. Escohóz hasonlóan inkább a szoptatásra helyezték a hangsúlyt, ügyvédjük szerint emiatt sem alkalmazható a szeméremsértésre vonatkozó kaliforniai törvény. Szerintük jogellenes megkülönböztetés éri a nőket, mivel ők a férfiakkal ellentétben nem mutathatják meg, mi is ékeskedik a mellük csúcsán.
Az első precedens értékű eset Colorádóban történt.
2016-ban Fort Collins városa ellen indított pert Brittiany Hoagland és Samantha Six, amiért a coloradói város jogszabályban rendelkezett a fedetlen női mellek kérdéséről. Az ügyet szövetségi szintre is elvitték, miközben a város rengeteg pénzt ölt igazának védelmére. A vezetés végül úgy döntött, nem folytatja a harcot, és felfüggesztették a rendeletet, ma már minden korosztály számára biztosított, hogy félmeztelenül lófráljon.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Jelenleg két állam tiltja teljesen, hogy a nők fedetlen mellekkel mutatkozzanak, Indiana és Tenessee, ezen kívül további 14-ben vannak olyan szabályozások, amelyek így vagy úgy szankcionálják a női keblek nyilvános megjelenését. A harc az online térben is tovább zajlott, és a közösségi média előretörésével ez lett az elsőszámú harcmező.
Offline bimbó és online bimbó, ugyanaz a kategória
Sokáig a Facebook és az Instagram minden olyan képet törölt, amin mellbimbót jelenítettek meg.
2015-ben Micol Hebron művész megtrollkodta a szabályozást, férfi mellbimbókat ábrázoló matricákat készített, hogy a nők ezeket tehessék a sajátjukra – az Instagram pedig engedélyezte ezt, így mindenki tapasztalhatta, mennyire diszkriminatív a szabályozás.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Hebront egyébként 2019-ben – egy csoport influenszerrel együtt – meghívták az Instagram központjába, hogy közösen beszélgessenek a cég mellbimbó-politikájáról. Bár nem ért el eredményeket, a művész büszke volt arra, hogy legalább elindult a párbeszéd a témáról.
2020-ban az Instagram picit lazított: bár a mellbimbók továbbra sem voltak mutathatóak, a mell bizonyos helyzetekben igen. 2021-ben tovább enyhítettek, ekkortól már lehet bimbót villantani, amennyiben olyan témához kapcsolódik a fotó, mint a szoptatás, a szülés, a mellrák elleni harc vagy a nemváltó műtét, vagy a kép egy ezzel kapcsolatos tüntetésen született. Ez a szabályozás élt a Facebookon is.
A Facebookon és az Instagramon bőven 18 év alatt van a regisztrációs korhatár, ami megnehezíti a fedetlen mellbimbókért folyó harcot. Az Instagram szeretne a 12+-os besorolásban maradni, ezért szankcionáltak, a Facebook pedig a 13 és 18 év közöttieket szeretné megtartani, ezért is kell alaposan megindokolnia valakinek, miért is posztol a fedetlen melléről.
Mivel ez a kérdés megosztotta a szolgáltatókat, elég sokrétű volt a szabályozás.
2014-ig a Youtube nem engedélyezte ezeket a tartalmakat, azóta lazítottak, a Pinterestnél, a Twitternél vagy a Flickrnél semmilyen korlátozás sincs. A Tumblrnél épp ellenkező irányú folyamatok zajlottak le, régebben teljes szabadság volt, 2018-ban viszont betiltották a női mellbimbókat, csak 2022-ben enyhítettek picit.
A TikTok egy új, szabadabb helyzetet teremtett – elméletileg.
Arról, hogy hogy állunk most, a Bodyform idén júniusban publikált listája tudna beszélni. Az oldal összegyűjtött negyven olyan, női egészséggel és jóléttel kapcsolatot szót, amelyeket az Instagram, a Facebook és a TikTok cenzúráz – ezek a szavak közé tartozik a mellbimbó is.
A Facebookot sokat kritizálták amiatt, hogy simán átengedi a gyűlöletbeszédet, a mellbimbókat viszont nem. A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg szerint ennek az az oka, hogy „egyszerűbb mesterséges intelligenciarendszert építeni a mellbimbó észlelésére, mint a gyűlöletbeszéd felismerésére”.
2023 január 17-én a Meta szólásszabadságért felelős Ellenőrző Bizottsága felülbírálta a Meta eredeti döntéseit két olyan Instagram-bejegyzés eltávolításáról, amelyek transznemű és nem bináris embereket ábrázoltak meztelen felsőtesttel. Az akadémikusokból, politikusokból és újságírókból álló tanácsadó szervezet arra kérte a Metát, hogy változtassa meg a női mellbimbókkal kapcsolatos irányelveit, úgy hogy egyértelműek legyenek és megfeleljenek a nemzetközi normáknak.
A nők harcolnak, mások eredményeket érnek el
A Facebook nem sokkal később lépett is, de nem a nők irányába.
Folyamatosan fejlesztjük irányelveinket, hogy mindenki számára biztonságosabbá tegyük platformjainkat. Tudjuk, hogy többet lehet tenni az LMBTQ+ közösség támogatásáért, ez azt jelenti, hogy szakértőkkel és LMBTQ+ érdekképviseleti szervezetekkel kell együttműködni számos kérdésben és termékfejlesztésben
– mondta a Meta szóvivője a The Guardiannek.
Ennek eredményeként június végén végre lépett a Meta és enyhített a szabályozáson, a transzneműek és a nem bináris emberek mellbimbói immár szabadon keringhetnek a Facebookon – a nők viszont most is kimaradtak.
A változások azt is jelezték, hogy a nők ilyesfajta szabadságához alapvetően meg kell változtatni az emberek mellekről alkotott általános véleményét. Mert jelen pillanatban a Facebook, Instagram vagy a TikTok is nemi szervként tekint a mellbimbóra, holott nem az.
Bár a több mint 300 ezer követővel rendelkező Free The Nipple Instagram-oldal már csak elvétve posztol, a sztárok továbbra sem adják fel, a korábbiakhoz hasonlóan Kendall Jenner is kemény harcot vív, és Jemima Kirke is bevitte a témát a New York-i divathétre. Az igazán nagy, egy hétig húzódó Free the Nipples-aktivitás a Párizsban lezajlott, 2023-2024-es őszi-téli haute couture divathéten volt, ahol minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kaptak a börtönbe zárt bimbók. Az esemény egyébként már évek óta a Free The Nipple egyik nem hivatalos támogatója, 2018-ban Jean-Paul Gaultier rendezett egy bemutatót ezzel a szlogennel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Idén Rita Ora tett sokat az ügyért, az énekesnő szabad szettje akkora nyilvánosságot kapott, amit női mellbimbó eddig még talán soha, és Florence Pugh színésznő is támogatta a mozgalmat, ahogy tavaly is. De így tett Julia Fox, Noah Cyrus vagy Rebecca Dayan is.
Hogy ezek után hogy áll a Free the Nipple-mozgalom, azt nehéz megmondani, hisz a világ egyik legnagyobb képügynöksége, a Getty Images „bimbós” képeket közölt, míg az eseményről beszámoló oldalak hol kitakarták azokat, hol nem, a Facebook is maszatolt a jelenleg érvényben lévő irányelveinek megfelelően.