„Hazug és álszemérmes nyilatkozatok láttak napvilágot egyre-másra a gyulai adatbázisügyként elhíresült esetről, amely kezdettől fogva baloldali párthivatalnokok hátsó szándékú, sanda politikai próbálkozása volt a Fidesz nyerésre esélyes képviselőjelöltjének lejáratására” – mondta Varga István ügyvéd, Tóth Imre jogi képviselője. Hozzátette: fölösleges szónokolni különböző listák hátrányáról akkor, amikor a Belügyminisztériumban személyenként három forint harminc fillérért törvényesen meg lehet venni a választópolgárok adatait.
Varga: az MSZP áll a háttérben
Felidézve a gyulai adatbázisügyben eddig történteket, amelynek során a kistérségi menedzser számítógépén több mint 8000 választópolgár adatairól találtak információt, elmondta: ahhoz a számítógéphez, amelyben különböző leveleket és adatbázisokat találtak, a hivatalban bárki hozzáférhetett. Megismerték annak tartalmát, köztük az elektronikus levelekét is, és ezért „kirúgták a dolgozót”.
Az ügyvéd szerint ugyanis a gép használóját március elsején „rábeszélték” a közös megegyezéssel való távozásra, a gépet pedig átvették „szocialista megőrzésre”. A számítógép március 14-ei felbontásakor szerinte „már biztosra mentek”. „Erre a napra meghívták a helyi pártelnököt, aki az ügyvéd szerint „inkognitóban vett részt a nagy leleplezésen, és a közjegyzőt, aki a konspiráció hitelesítéséhez szolgált” – mondta. Varga István szerint ezt követően az előhívott adatok és a kedvükre preparált adatbázis alapján kifogást terjesztettek elő az Országos Választási Bizottsághoz, és informálták a sajtó képviselőit.
A 8000 fős lista
A társulásánál dolgozó kistérségi menedzser számítógépén a munkahelyi vezető február 28-án több olyan elektronikus levelet talált, amelyeket a vezető szerint beosztottja Tóth Imrének, a térség fideszes országgyűlési képviselőjelöltjének, illetve kampányfőnökének írt. A levelekben olyan információkat találtak, amelyek alkalmasak arra, hogy a térség szocialista képviselőjelöltjét, Perjési Klárát lejárassák.
A számítógépet akkor lezárták egy kóddal és egy páncélszekrénybe helyezték. A berendezést azonban, mint azt utóbb több sajtótájékoztatón is elmondta a város szocialista párti elnöke, március 14-én közjegyző előtt felbontották, s az adatállományban olyan könyvtárakat is találtak, amelyek közül az egyikben több mint 8000 választópolgár adatai szerepeltek.
Március 23-án már nyomozást is elrendeltek az Országos Választási Bizottság (OVB) feljelentése alapján személyes adattal való visszaélés vétség gyanúja miatt.