Belföld

Csak az oltás óvja meg a kismamákat

Meghalt egy kismama is H1N1-ben. Az immunológus azt hangsúlyozza, nagyobb veszélyben vannak a kismamák, de az oltás őket is megóvja. A Magyar Immunológiai Társaság közleményben érvel az oltás mellett.

Meghalt egy új influenzával fertőzött kismama a budapesti SOTE klinikáján. A nő nem volt beoltva H1N1 ellen, ugyan úgy, ahogy a másik kettő jelenleg is súlyos állapotban lévő várandós asszony.

A kismamák szervezete a terhesség idején speciális helyzetben van – mondja Falus András immunológus az FN-hu-nak. A várandósság alatt a szervezet alárendeli magát a magzat védelmének, hogy az ne lökődjön ki idő előtt. Az immunrendszer ennek megfelelően rendeződik át, amely valóban nem kedvez semmilyen megbetegedés elleni védekezésnek. A kismamák hormonháztartása is úgy alakul át, hogy a negyvenedik hétig óvja a fejlődő magzatot, majd a szülés beindulása is egy hormonális változás hatására történik. Innentől fogva kezd az anya szervezetének hormonháztartása rendeződni.A veszélyeztetettséget ugyanakkor óriási mértékben befolyásolja az egyéni kitettség – mondja Falus András. Nem minden nő kapja meg vírust, ugyanakkor a valószínűsége a fertőződésnek jóval magasabb, mint az egyéb populációban, éppen a fentiek miatt.

Az oltás és az ennek kapcsán megszerezhető védettség ennek ismeretében is kiemelten fontos – hangsúlyozta Falus András. A védettség megszerzésének pedig az oltás a módja. Az oltás révén ugyanis a magzatba a méhlepényen keresztül eljutnak az antitestek, amelyek biztosíthatják nem csak az anya, hanem a magzat egészségét is. A csecsemőknél a helyzet annyiban más, hogy a szoptatás révén, bár az anyatej nagyon gazdag vitaminokban és fontos nyomelemekben éppen az antitestek nagyszámú átadására – tesztek alapján – nem alkalmas.

Mi legyen velünk?

A Magyar Immunológiai Társaság egy öt pontból álló nyilatkozatott adott ki az oltással szembeni kételyek eloszlatására. Az oltás mellet érvelnek első pontjukban avval, hogy ezzel a genetikailag új vírussal eddig még senkinek a szervezete nem találkozott, tehát járvány esetén, aki nem oltatta be magát, sokkal könnyebben megkaphatja a fertőzést. Ezért alakulhat ki a világjárvány.

MÉg mindig nem késő

Falus Ferenc tiszti főorvos is az emelte ki, hogy súlyos felelőtlenség az oltást nem beadatni. A mai napig 1,7 millió ember választotta Magyarországon a védőoltást – mondta el az Fn.hu-nak. Hozzátette: továbbra is érdemes az oltást kérni, annak ellenére, hogy két hete már hivatalosan is járvány van az országban. A magyarországi áldozatok közül egy sem nem oltatta be magát – tette hozzá.

Az új vírus a szezonális vírusnál lényegesen virulensebb, szaporodóképesebb, ráadásul becsapja a szervezet természetes védekezését – állítja a közlemény. Nem csak a tüdő, de a bél nyálkahártyáját is károsítja és hosszabb ideig van jelen a szervezetben, így a betegség lefolyása alatt a beteg megfertőzhet olyan egyedeket is, akiknél nagyobb a valószínűsége a súlyos szövődménynek.

Kronológia és térkép a hazai H1N1 járványhelyzetről.

Ebbe a csoportba tartoznak a várandós kismamák, akiknek magzatát a magas láz súlyosan veszélyezteti, a csecsemők, akiknek az immunrendszere még nem fejlődött ki, így csak az anyatejjel juthatnak védettséghez, a gyermekek és fiatal emberek, akik még nem estek át sorozatos influenza fertőzésen, ezért bennük még az idősekben esetleg kialakult csekély védettség sem biztosíthat védelmet.

Nincs nyomos ellenérv

Gyakori ellenérv miszerint mindössze lázas leszek néhány napig ha meg is kapom. A társaság válasza: mivel a vírus a felső légutakon keresztül fertőz itt alakul ki a védekezés első vonala. Itt a vírus és az általa kiváltott nagy intenzitású immunválasz károsítja a légutak felszínét borító nyálkahártyát. Ezek a folyamatok a tüdő légző felszínének csökkenéséhez, légzéskárosodáshoz, nagyon súlyos tüdővérzéshez vezethetnek. Ezt a súlyos állapotot csak mesterséges lélegeztetéssel lehet egyensúlyozni, de a folyamat maga így is maradandó tüdőkárosodást eredményezhet.


Rendkívüli oltópontok Magyarországon [A(H1N1)v] nagyobb térképen való megjelenítése

A védőoltásnak súlyos mellékhatásai miatti elutasítással szemben az mondják az elölt vírust tartalmazó oltóanyagok adalékként az ellenanyagok képződését fokozó hordozóanyagokat és tartósítószert is tartalmaznak. A védőoltás szaporodó vírust nem tartalmaz, de az immunrendszert képes aktiválni, és olyan ellenanyagok képződését váltja ki, amelyek megakadályozzák a vírus bejutását és elterjedését a szervezetben. Ennek a semlegesítő hatásnak az eredményeként az immunizált egyedekben teljes védelem vagy csak enyhe lefolyású betegség alakul ki. A magyar oltóanyag azért is különösen hatékony, mert a teljes vírus minden alkotórésze jelen van benne elölt formában.

Minden eddigi klinikai vizsgálat azt igazolta, hogy az új H1N1 vírus és a szezonális influenza elleni védőoltásoknak elhanyagolhatóak a mellékhatásai (ritkán hőemelkedés, az oltás helyén egy-két napig tartó fájdalom), és ezek összefüggnek a kialakuló immunválasszal.

Az, hogy mérgező higany van az oltóanyagban az immonológusok közleménye szerint egy olyan tartósító szer, a tiomerzál, amely vegyületet több mint 40 éve alkalmazzák infúziós folyadékok, oltóanyagok és más készítmények sterilitásának biztosítására, így minden eddig előállított influenza vírus elleni oltóanyagban is jelen volt a jelenlegivel azonos mennyiségben. Azért nem okoz mérgezést, mert higanytartalmú bomlásterméke az etil-higany néhány nap alatt kiürül a szervezetből és nem épül be úgy, mint a hasonló nevű metil-higany. A nagyon ritkán előforduló nehéz fém allergia esetén azonban az érintett egyéneknek az előzőekben már említett (antibiotikum és tojás érzékenység) óvatossággal kell eljárniuk.

A vírusmutáció miatti ellenkezésre vonatkozóan a Magyar Immunológiai Társaság véleménye a következő: a vírus terjedése során folyamatosan változhat, de a képződő mutációk, amelyek nem feltétlenül fokozzák a vírus károsító hatását, a vírusnak csak kis részét érintik. Mivel az oltóanyag nagyon sokféle, a vírust több pontján semlegesítő ellenanyagot alakít ki az oltott emberek szervezetében, a víruson sok „céltábla” marad a hatékony antitestek számára.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik