Több olvasónk is jelezte, hogy a budapesti közlekedésben rendszeresen részt vesz néhány olyan sofőr is, aki egy méretes nemzetiszínű zászlóval a kezében tekeri a kormányt.
Lapunk tudósítója a Szépvölgyi úton találkozott szembe a meghökkentő jelenséggel. Úgy tűnt, a zászló nem zavarja a forgalmat – legfeljebb figyelemeltereléssel – a sofőrt viszont annál inkább, ugyanis a bal keze végig foglalt volt, ráadásul a téli időjárásban nem túl kellemes letekert ablakkal közlekedni.
legyen ön is fn tudósító!
Lapunk megkereste az Országos Rendőr-főkapitányságot, ahol hivatalosan annyit közöltek, hogy „ezzel a jelenséggel kapcsolatosan a rendőrség nem gyűjt külön statisztikai adatot”. Azt azonban rögtön hozzátették, hogy természetesen a KRESZ előírásának értelmében úgy kell közlekedni, hogy személy- és vagyonbiztonságot nem veszélyeztethet a gépjármű vezetője, illetve másokat indokolatlanul ne akadályozzon és ne zavarjon.
Amennyiben a gépjármű vezetője az említett jogszabályt megsérti, szabálysértést követ el, amely ebben az esetben a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértésének minősül, és harmincezer forintig terjedő bírsággal sújtható.
Rácz tamás, a vezess.hu főszerkesztője:
Egy méretes zászló természetesen a KRESZ szerint sem lehet a vezető kezében a kocsiban – explicite persze nincs kimondva, de talán tekinthetjük ezt olyan tárgynak, ami „a jármű vezetőjét a szabad kilátásban és a vezetésben… akadályozza”. Persze lehet mondani, hogy remekül vezetek, hatalmas a rutinom, engem osztán nem akadályoz egy zászló a bal kezemben még indexeléskor sem. És ez bizonyára így is van, egészen addig, amíg az első váratlan helyzetre kellene reagálni. A kocsi elé kifutó gyerek, az elbambuló, későn fékező autós, a piroson azért még átférő, vagy azt eleve nem is érzékelő biciklisfutár életének megmentése egy gyors kormánymozdulattal sokkal könnyebb zászló nélkül.
