A zömmel bérleti rendszerben gazdálkodó agrárvállalkozások igyekeznek bebiztosítani jövőbeli működésüket – írja a Népszabadság. A lap úgy tudja, hogy ezek, a földhasználati szerződések gyors megújításáról szóló ajánlatok a korábbiaknál lényegesen kedvezőbbek.
A hivatalos lejárat előtti új szerződéskötés fejében a bérleti díj akár 15-20 százalékos emelésébe is hajlandók belemenni a gazdálkodók, sőt egyes esetekben – fél-egyévi bérleti díj ellenében – az adómentes cikluson túlra szóló magán-megállapodások is megköttettek már.
A sietség oka, hogy a jelenlegi birtokpolitikai szabályozást is átalakítaná az új kormány. Változtatna az előhaszonbérletre vonatkozó előírásokon is, a mai, többnyire társas vállalkozásként földet bérlők közül kiemelnék, és különleges előjogúvá tennék a családi, illetve egyéni gazdaságokat.
Emiatt több nagy és közepes agrárgazdaság máris új, zömmel az adómentes öt évre szóló bérleti megállapodásra szóló ajánlattal kereste meg a velük eddig szerződő földtulajdonosokat – írja a Népszabadság.
