Belföld

Korrupció vagy semmi látnivaló? – összeszedtük, mit tudunk eddig a Városháza állítólagos eladásáról

Róka László / MTVA
Róka László / MTVA
Másfél éve egy ismert, a leggazdagabb magyarok listáján előkelő helyen szereplő milliárdos komolyan érdeklődött a Városháza iránt. A tárgyalásokon közvetítők képviselték az érdeklődőt, a megbeszélések azonban egy idő után megakadtak – értesült a 24.hu. Az ügyben tárgyalt Budapest Főváros Vagyonkezelő Központjának vezetője is, aki az egyik találkozón – amint azt hanganyag is bizonyítja – közölte, hogy „3,9 hektárt eladnánk”. A főváros szerint valóban született egy előkészítő anyag az értékesítésről is, de ezt a lehetőséget elvetették. Az eddig nyilvánosságra hozott dokumentumok és hanganyagok mindenesetre nem bizonyítják, hogy Karácsonyék a Városháza értékesítését készítik elő.

Egy hete jelent meg az első olyan cikk az Indexen, amely arról szólt, hogy Karácsony Gergelyék eladnák a Városházát, és ennek érdekében már több lépés is történt.

A fővárosi önkormányzat vezetése a történet kezdetétől tagadja magát a szándékot is, szerdán azonban jelentést kértek Barts J. Balázstól, a fővárosi vagyonkezelő igazgatójától, hogy pontosan mit mondott azon a megbeszélésen, amelyről kedden került ki egy megvágott hangfelvétel. A két verzió – az Index narratívája és a városházi változat – közt egyelőre semmilyen átfedés nincs, épp ezért érdemes közelebbről megnézni, mi az, ami biztosan állítható az eddig nyilvánosságra került dokumentumok és felvételek fényében, és mely részek vannak totális homályban. Az érintettek megkeresésével próbáltunk közelebb kerülni az igazsághoz, és megtudni például azt: volt-e egyáltalán érdeklődés a Városháza megvételére.

Ez történt eddig

Először is érdemes felidézni, mi minden történt az elmúlt egy hét alatt:

  • Múlt csütörtökön az Index arról írt, hogy Karácsony Gergelyék a Városháza eladására készülnek. A főpolgármester erre fake newsnak minősítette a cikket.
  • Egy nappal később szintén az Indexen előkerült egy ingatlanközvetítővel kötött megbízás, amely szintén a Városháza tervezett eladásáról szólt. A megbízó nem az önkormányzat volt, és nem is annak egyik cége, hanem egy mostanra már kényszertörlés alatt álló magánvállalkozás (a Northern Rock Kft.). A megbízott pedig a Beák és Társa Ingatlanközvetítő. Erre reagálva Karácsony Gergely ismét fake newsnak minősítette a hírt, ugyanakkor feljelentést helyezett kilátásba.
  • Hétfőn megjelent egy hangfelvétel, amelyen Berki Zsoltról (ő volt a Northern Rock tulajdonosa) is beszélnek, mint akinek állítólag jó kapcsolatai vannak a fővárosnál, és tud segíteni, ha valaki onnan szeretne ingatlant venni. Elhangzik Barts J. Balázs neve is, aki a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ vezérigazgatója. Nem tudni mikor és hol készült a felvétel, miként azt sem, hogy pontosan kik beszélnek rajta.
  • Kedden újabb hangfelvételt hoz nyilvánosságra egy álarcos, eltorzított hangú, magát Anonymusnak nevező egyén. Ezen Barts J. Balázs beszél három másik férfival, közülük az egyik Berki Zsolt, a másik Gansperger Gyula üzletember, a negyedik fél ismeretlen. A hangfelvétel erősen megvágott, azon a Városháza értékesítéséről (Barts közli, hogy „3,9 hektárt eladnánk”), annak módjáról, nehézségeiről van szó.
  • A felvétel után a főváros ismét leszögezte, nincs szándék a Városháza értékesítésére, és nyilvánosságra hozták azt a Barts által jegyzett döntéselőkészítő tanulmányt, amely a Városháza jövőjéről különböző forgatókönyveket vezetett elő. Ebben vannak olyan verziók, amelyek az elköltözéssel számoltak, és egy új, modern városháza megépítése is szóba került. A főváros azonban hangsúlyozta: utóbbi forgatókönyvet korábban már elvetették.
Kapcsolódó
Parkká alakul, majd megnyílik a budapestiek előtt a Városháza udvara
Karácsony Gergely egyik fontos ígérete 2023-ban válhat majd valósággá.

A héten 24.hu-nak sikerült olyan városházi forrással beszélnie, akitől egy olyan verziót kaptunk, amelynek már vannak érintkezési pontjai az Indexen és a hanganyagokban napvilágra került mozaikokkal.

Tényleg volt érdeklődés az ingatlanra

Városházi forrásunk szerint a történet a következőképp néz ki: másfél évvel ezelőtt egy ismert, a leggazdagabb magyarok listáján előkelő helyen szereplő milliárdos valóban komolyan érdeklődött a Városháza iránt. A tárgyalások azonban megakadtak, azokon csak közvetítők képviselték az érdeklődő felet. Ők – forrásunk szerint elsősorban Gansperger – azt szerették volna elérni, hogy jöjjön létre egy találkozó a városházi vezetéssel, de erre Karácsonyék nem voltak nyitottak. Amikor állítólag ez az érdeklődés megtörtént, még nem született döntés a kabinetben, hogy pontosan mi történjen a Városházával, felújítsák-e, esetleg eladják-e azt.

Noha a felső vezetésig nem jutottak el, az érdeklődők a vagyonkezelő vezetőjével mégis beszéltek. Hogy Barts J. Balázzsal pontosan milyen egyeztetés indult el, azt egyelőre nem tudják a Városházán, éppen azért kértek tőle beszámolót, hogy ez tisztázódjon. „Balázs korábban azt a felkérést kapta, hogy készítsen egy döntéselőkészítő anyagot, ismerjünk meg minden lehetőséget a Városházával kapcsolatban, és ezeket a forgatókönyveket számszerűsítsük is. Tudomásunk szerint ezen a megbeszélésen, amiről kiszivárgott a keddi felvétel, ezt ismertette Balázs, és végigmentek az előkészítő anyagon. Az a kérdés, hogy Balázs képviselte-e azt, hogy a kabinet az eladást már korábban elvetette, vagy sem, ezt szeretnénk megtudni” –  mondta városházi forrásunk.

Karácsonyék korábban az közölték, hogy 2020. november 26-án született döntés a kabinetben arról, hogy nem adják el a Városházát. Erről eddig ugyan hivatalos dokumentum nem került elő, ugyanakkor a 24.hu megszerezte a főpolgármesteri kabinet elé került, erre a napra dátumozott, „nem nyilvános” előterjesztést. Ebben a „Városháza hosszú távú fejlesztése” mellett arról is szó van, hogy kezdődjön el a Városháza Park kialakítása, eladásról, értékesítésről ugyanakkor nem tesz említést ez a dokumentum.

Az a döntéselőkészítő tanulmány, amelyet Barts J. Balázs jegyez, 2020. október 29-ei keltezésű. Ebben szerepelt olyan opció, amely az ingatlan eladásával számolt, ugyanakkor ezt – állítja forrásunk – 2020 novemberében elvetették a főváros vezetésében. Ezzel kapcsolatban úgy tudjuk egyébként, hogy a Városházán komoly vita után vetették el az értékesítést, hogy annak nyomán szálloda, vagy irodaház létesüljön a feltehető befektetői szándék szerint. Ennek egyik oka volt, hogy mindenképp mélygarázst kellett volna építeni, amit viszont Budapest vezetése nem támogat, mert egy ilyen létesítmény még több autót vonzana a körzetbe.

Mohos Márton / 24.hu Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere sajtótájékoztatót tart a Városháza udvarán.

Az eddig napvilágra került információknak éppen a kronológiája nem ismert, noha ez fontos lenne az események pontos feltárásához. Egyelőre lapunk sem tudta az egyes eseményeket időben pontosan elhelyezni, hiszen például az ismertetett hangfelvétel időpontja, illetve az Index által nyilvánosságra hozott, ingatlanügynökkel kötött megbízási szerződés dátuma sem ismert.

A városházi ügyben kerestük Beák Attila ingatlanost. Ő korábban azt mondta: nem kapott megbízást a Városházától, hogy vevőt, érdeklődőt találjon az ingatlanra. Csütörtökön pedig azt mondta a 24.hu-nek, a nyilvánosságra került dokumentummal kapcsolatban: arról a titoktartási klauzula miatt nem nyilatkozhat, így azt sem árulhatja el, hogy az mikor született. Magára Beák egyébként úgy tekint, mint aki valójában „nincs is benne ebben a történetben.”

Barts J. Balázst szerda délelőtt elértük telefonon, de nem kívánt nyilatkozni, és arra a kérdésre sem reagált, hogy ő hallható-e a felvételen, illetve hogy kikkel és mikor beszélt. Ő egyébként még 2014-ben, tehát a Tarlós-éra alatt került a fővároshoz a vízművektől, 2018-ban Budapestért-díjjal is kitüntették. Korábban a Magyar Nemzeti Bankban is dolgozott. A Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzatban is úgy tekintettek rá, mint aki a mindenkori vezetéshez „lojális szakember”.

Kapcsolódó
Előkerült egy hangfelvétel, amin négy férfi a Városháza eladásáról beszélget
A Fővárosi Önkormányzat nem cáfolta a felvétel valódiságát, de egyúttal közzé is tették a Városháza fejlesztési lehetőségeiről készített döntéselőkészítő tanulmányt.

Annak a cégnek (Northern Rock) a tulajdonosát, Berki Zsoltot is próbáltuk elérni, amely eddig egy tisztázatlan megbízást adott a Városháza értékesítésére. Még múlt héten Berki egyik cégének újpesti címén egy nő felhívta és beszélt is vele, amint azonban átadta a telefont kollégánknak, a férfi bontotta a vonalat. Ezt követően többször is hívtuk és sms-t is küldtünk neki, de továbbra sem sikerült elérnünk. Az Opten adatai szerint a Northern Rock Kft. adószámát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal idén februárban törölte, a céget 2019-ben egy zuglói telephelyszolgáltató címére jegyezték be.

Ha akarnák, akkor így lehetne eladni

Amennyiben Karácsonyék valóban el akarnák adni a Városházát, arra információink szerint nyilvános pályázatot kellene kiírniuk. Erre azonban már csak azután kerülhetne sor, hogy kiköltöztek belőle, mert egészen addig, amíg benne vannak, korlátozottan forgalomképes ingatlannak számít, és mint ilyet, csak az államnak, másik önkormányzatnak vagy önkormányzati társulásnak lehet eladni, magánbefektetőnek azonban nem. Az esetleges kiköltözés után a Fővárosi Közgyűlésnek ki kellene jelölnie értékesítésre az ingatlant, ezután lehetne egy nyilvános pályázat, több jelentkező esetén anonim licittel, és utána dönthetne róla a Fővárosi Közgyűlés.

Több kérdés nyitva maradt

Miután a városháza állítólagos eladásáról szóló eddigi információk csepegtetve, a lényegi kérdések újságírói eszközökkel való tisztázása nélkül kerültek napvilágra, több kérdést is lehetetlen megválaszolni (kit képviselt Berki cége?, ki volt az eredeti érdeklődő?, túllépett-e bizonyos határokat Barts?). Azt viszont még így is ki lehet jelenteni, hogy eddig nem került elő olyan bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy Karácsonyék valóban el akarnák adni a Városházát, hogy az ingatlan értékesítését készítik elő.

Ennek ellenére okoz kellemetlenséget a történet Karácsony Gergelynek, aki folyamatos védekezésben van. Múlt csütörtökön fake news-t emlegetett, pénteken feljelentésről beszélt, hétfőn megint bagatellizálni igyekezett a történetet, kedden pedig azzal a változattal állt elő a főváros, hogy valóban született egy tanulmány, amelyben szó volt az értékesítésről, de ezt elvetették.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik