Belföld

A Fidesz bírálja a baloldal EU-s politikáját

Az MSZP-s tárcanélküli miniszter Baráth Etele vádaskodásnak nevezte a Fidesz kongresszuson az EU alkotmányról és a csatlakozás óta eltelt egy évről elhangzott nyilatkozatokat.

Az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazáson ugyanaz a kirekesztő nézetrendszer jelent meg, mint a kettős állampolgárságról szóló tavaly decemberi magyarországi referendumon – jelentette ki Martonyi János a Fidesz-kongresszushoz kapcsolódó politikai fórumon.
“A franciaországi nem-et is a baloldal hozta, hiszen a Francia Szocialista Párt szavazóinak nagy többsége nemmel szavazott az európai alkotmányos szerződésre” – mondta az Orbán-kormány volt külügyminisztere, a Szabad Európa Központ vezetője a magyar EU-tagság egy évéről rendezett pódiumbeszélgetésen.

Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter az MTI-nek reagálva annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Martonyi János “rosszindulatúan vezeti félre a tájékozatlan embereket”. A miniszter megdöbbentőnek nevezte, hogy a Fidesz nem csak a titkos államfő-választáson leadott szavazatokat ismeri, de azt is tudja, milyen politikai beállítottságú állampolgárok utasították el az EU-alkotmányt az ugyancsak titkos franciaországi referendumon.
Szerinte kirekesztésről egyáltalán nem volt szó, az elutasító választók legfeljebb a török csatlakozástól, illetve az azzal kapcsolatos vallási és szegénységi kérdésektől való félelem miatt szavazhattak nemmel. “A francia választási kampányban az új tagországokkal kapcsolatos kirekesztésről egyáltalán nem volt szó ” – jelentette ki Baráth Etele.

Szájer József, az Európai Néppárt frakcióvezető-helyettese a Fidesz-kongresszushoz kapcsolódó fórumon megrázónak nevezte a magyar EU-tagság első évéhez kapcsolódó pénzügyi adatokat. Hozzátette: lehangoló, hogy idén Magyarország – mint mondta – 133 milliárd forintos befizetés mellett csak 91 milliárdot kap az uniótól, így ez 42 milliárdos mínuszt jelent. Elkeserítőnek mondta a tavalyi mérleget, a magyar állampolgárokra jutó 16 eurós kifizetést is, a 36 eurós lengyel és a 104 eurós litván adattal összehasonlítva.

Baráth Etele hangoztatta, hogy a Szájer József által említett összegek semmilyen formában nem szerepelnek az EU be- és kifizetési listáján. “Érthetetlen, hogy honnan érkeztek ilyen számok, nincs ilyen szám” – tette hozzá.
A miniszter közölte, hogy Magyarország 78 milliárd forintos többlettel zárt, ami ebben az évben várhatóan 100 milliárd forint lesz. Baráth Etele az egy főre jutó adatok kapcsán megjegyezte, hogy Szájer József vélhetően egy újság által tavaly közölt adatokat említ, nem hivatalos számokat, hiszen azokat az EU csak az idén októberben hozza nyilvánosságra. A miniszter előzetes adatokat ismertetve elmondta, hogy a visegrádi országok mindegyikére tavaly állampolgáronként 17-18 eurós kifizetés jutott. Ennél kevesebbet, 11-15 eurót kaptak a szlovének, máltaiak és ciprusiak, s ennél többet, 20-21 eurót a balti államok.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik