Egy átlagos embernek az életében több mint 100 ezer álma lehet – ez éjszakánként akár több tucatot is jelenthet – igaz, mi csak egy-kettőre emlékszünk, ha emlékszünk egyáltalán. Előfordul ugyanis, hogy valaki egyetlen álmára sem emlékszik, mások pedig éjszakánként akár 15-öt is fel tudnak idézni. Azt még nem tudják a szakemberek, miért nem emlékszünk a legtöbb álmunkra, de a válasz valószínűleg abban keresendő, hogy alvás közben az agyunk meglehetősen lazán kezeli a gondolatainkat.
Az álmok segítik a tanulást?
Az álmaink témájának legnagyobb része a mindennapjainkban gyökeredzik – legyen szó akár “nagy” eseményekről, akár olyan apróságokról, melyek csak ideig-óráig foglalkoztatnak minket. Az álmainkban tehát megjelenhetnek azok a dolgok is, amelyeket nappal tanulunk. Egy, a Harvard Egyetemen végzett kísérlet során bebizonyították, hogy azok az önkéntesek, akik a teszt elvégzése előtt másfél órát szunyókálhattak, jobban teljesítettek egy útvesztőből való kijutásban, mint azok, akik ébren maradtak.
Kép forrása: Thinkstock
Nemek szerint eltérnek a rémálmok
Egy nemrég megjelent kutatásból kiderült, hogy a férfiak és a nők rémálmai különböznek. Míg a férfiaknál gyakoribbak a nagyszabású katasztrófákról (tűzvész, háború, árvíz) szóló álmok, a nőknél a kapcsolati konfliktusok a gyakoribbak.
A nőkre is jellemzőek az erotikus álmok
A nők és a férfiak nagyjából ugyanannyiszor álmodnak szexről. A hölgyek életében a hormonális változások is befolyásolják, milyen gyakran vannak erotikus álmaik: az ovuláció idején az arány jelentősen megnő. Sőt, a nőknek ugyanúgy lehetnek “nedves” álmaik: az erotikus tartalmú álmok nagyjából négy százaléka valódi orgazmussal jár együtt.
Még többet szeretne tudni? Olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán!