Ed Parker, a Fitch elemzője kifejtette, hogy az átminősítés sokkal valószínűbb most, mint volt 2003 júliusában, amikor a Fitch a hosszú távú A – (mínusz) besorolású magyar valutatartozásokat negatív kilátásokkal jellemezte. – Azóta a pénzügyi helyzet további romlását, magasabb inflációt és az inflációs nyomás erősödését tapasztaljuk – indokolta Ed Parker. Hozzátette, hogy a bizonytalanság, amit a kormány és a központi bank között a valutaárfolyam politikát érintő ellentétek okoznak, még inkább kérdőjelessé teszi az ország A- (mínusz) minősítését.
A hír kapcsán a Reuters megjegyzi, hogy számos elemző kételkedik abban, hogy Draskovics Tibor pénzügyminiszternek sikerül a tervezett, az idei évre 4,6 százalékra módosított költségvetési hiány célját a 180 milliárd forintos kiadáscsökkentés révén teljesítenie. Ed Parker megjegyezte, hogy az átminősítés abban az esetben kerülhető el, hogy ha a kormány a költségvetési hiányra megjelölt cél teljesítésébe fog, vagy “jelentős mértékben” szigorítja középtávú pénzügyi céljait.
Magyarország besorolása a másik hitelminősítő intézetnél, a Standard & Poor’s-nál szintén A – (mínusz), a Moody’s-nál pedig A1-es. A Fitch novemberben a tíz, Európai Unióhoz májusban csatlakozó ország közül hét esetében a hitelminősítési kilátásokat pozitívra változtatta. A bizalomnak a megnyilvánulása Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Litvánia, Ciprus és Málta iránt ellentétben áll azzal, hogy Magyarország esetében fenntartották a negatív kilátást – jegyzi meg a Reuters.