Újratervezés néven jött létre az az orvosokat tömörítő csoport, aminek célja az egészségügy jobbá tétele az orvostársadalom és a betegek számára. A munkacsoport a 3200 tagot számláló 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoportból alakult, és jelenleg 51 aktív orvos alkotja.
Felhívásukban azt írják,
kormányzati ciklusoktól függetlenül hiányzik az a kormányzati figyelem és megbecsülés, ami biztosíthatná ez eredményes, betegbiztonságot garantáló gyógyítást, és azt, hogy a gyógyítók megfelelő körülmények között kezelhessék betegeiket.
A legégetőbb problémák közé sorolják, hogy az egészségügy rendre hátrasorolódik a kormányzatok prioritási listáin, és az orvosi hivatás társadalmi rangja is leértékelődik.
Kemény szavakkal illetik a hazai egészségügyi viszonyokat:
Az orvostársadalom csak egészségét kockáztató önkizsákmányolással tudja életfeltételeit biztosítani. Mindehhez – részben a magánegészségügy gyors növekedése miatt – az egészségügy intézményrendszerének szétesése, szabályozási, irányítási és etikai válsága társul.
Szerintük az orvosok az elmúlt években nem éltek megfelelően az érdekérvényesítési lehetőségeikkel, ezért most „az orvostársadalomnak saját kezébe kell vennie a sorsát, és élnie kell önigazgatási, önkormányzati lehetőségeivel. Ehhez egy erős, megújult, és bővített jogosultságokkal rendelkező orvosi kamarára van szükség.”
Lénárd Rita, a csoport egyik szóvivője a 24.hu-nak elmondta, akciójukkal fel akarják rázni a Magyarországon praktizáló orvosokat, akik kötelezően a Magyar Orvosi Kamara tagjai. A Újratervezés csoport tavaszra, a kamarai küldöttválasztásra állítja össze programját. Olyan küldötteket szeretnének maguk mögé állítani, akik készek tenni a változásért.
A tömörülés kifejezetten azzal a céllal jött létre, hogy munkacsoportként közösen dolgozzunk a programon, a kivitelezésen és a szervezésen. A program alapját az 1001 orvos a hálapénz nélkül Facebook-csoport tagjai által felvetett problémák és megoldási javaslatok adják – magyarázza a maga is praktizáló orvos.
A belgyógyász-főorvos kiemelte, össztársadalmi érdek az egészségügy rendbetétele, amit az orvosi kamaránál kell kezdeni: meg kell változtatni a szervezetet ahhoz, hogy az orvosok és a betegek számára is biztonságos legyen az egészségügyi ellátás. Az orvosok és a betegek érdeke egybecseng, ezen szemlélet mentén szeretnénk működni – tette hozzá.
Nem lehet tovább ezt hagyni, mert borotvaélen táncolunk
– jellemezte Lénárd Rita a jelenlegi helyzetet. Nemcsak orvoskollégáikat akarják felrázni az apátiából, hanem a lakosokat is meg akarják győzni arról, hogy lehet tenni a változásért.
Kiemelt kép: Egészségügyi szakdolgozók tüntetése a Parlamentnél, 2018. máricus 24-én. Marjai János/24.hu