Belföld

Világbank: idén kiugró a fejlődő országok teljesítménye

Egy világbanki elemzés szerint a fejlődő országok idei gazdasági fejlődése 30 éve nem látott ütemű lesz

A Világbank elemzése szerint a fejlődő országok kilátásai ugyancsak kedvezőek, de a magas olajárak és az amerikai kereskedelmi deficit nyomán általánosan növekvő kamatok visszavethetik a nagy ívű fejlődést.

A fejlődők gazdasága az idén átlag 6,1 százalékkal bővül, ezen belül is vezet Kelet-Ázsia, ahol 7,1 százalékot ér el a növekedés üteme. Jövőre a Világbank 5,4 százalékos növekedést vár a fejlődő országoknál – áll a 2005-ös gazdasági és kereskedelmi kilátásokat taglaló világbanki jelentésben.

Az erőteljes fejlődés dacára a szervezet a regionális szabadkereskedelmi megállapodások kapcsán arra figyelmeztet, hogy ezekből egyes országok további előnyöket szereznek, mások további hátrányba kerülnek. A Világbank adatai szerint a regionális szabadkereskedelmi megállapodások száma 1980 óta hatszorosára nőtt. A szervezet felhívja az országokat, hogy a kétoldalú, illetve regionális egyezmények mellett ne hanyagolják el átfogó világkereskedelmi erőfeszítéseiket, például a WTO dohai fordulóját.

A jelentés bírálja az Európai Uniót és az Egyesült Államokat, mert a Világbank szerint gyakran olyan kétoldalú megállapodásokat kötnek, amelyek valójában nem nevezhetők szabadkereskedelmi egyezményeknek, hiszen különösen fontos termékeket – például mezőgazdasági cikkeket – kivonnak a megállapodás hatálya alól, illetve a származási szabályok közé olyan szigorú előírásokat iktatnak, amelyek gyakorlatilag megakadályozzák bizonyos termékek piacra kerülését.

A jelentés szerint az átfogó reform-erőfeszítések, és a beruházási klíma általános javulása a következő években mindinkább meghozza gyümölcsét. A Világbank úgy látja, hogy a jó ütemű fejlődés mellett akár elérhetővé válik az ENSZ-nek az a célja is, hogy 2015-ig a globális szegénységet felére csökkentsék – kivéve a Szaharán túli afrikai területeket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik