Nem jellemző, hogy a gyakorlat jelentősen eltérne a 20-30 évesek edzéstervétől
– kezdte Szarka Ákos, majd hozzátette: inkább azt lehet mondani, hogy a végrehajtás időtartama, ezen belül is a szünetek meghosszabbítására kell leginkább figyelni.
Manapság egyre népszerűbb a street workout, azaz a szabadtéri edzés, ahol legtöbbször az erre a célra kialakított kondiparkokban történik az edzés – ennek előnye, hogy nem kell bérletért fizetni, így ingyenesen is űzhető. A szakértő ezzel kapcsolatban rögtön le is számol egy tévhittel.
Ez így ebben a formában egyáltalán nem igaz, csupán érdemes a célokat máshogy megválogatni – ugyanúgy elérhető viszont az erőelemek nagy része.
Szarka szerint tudomásul kell venni, hogy ebben az életkorban a fejlődés lassabb, viszont egyáltalán nem érzékelhetetlen. Ugyanúgy edzésről edzésre lehet észlelni a változást – ráadásul a saját testsúlyos mozgásforma bármilyen korosztályban nagyon hatékony. Leginkább a bemelegítésre érdemes odafigyelni (ennek nem szabad rövidebbnek lennie fél óránál), de ügyelni kell a nagyobb sérülésveszélyre és arra is, hogy ebben a korban lassabb a regeneráció. A leginkább azzal ártunk magunknak, ha kihagyjuk az előbbi lépést, majd ezután belevágunk egy akrobatikus trükk kigyakorlásába.
Kell személyi edző?
A szakértő szerint az edző ugyanolyan fontos, mint a fiataloknál: de míg a 20-30 éveseknél főleg a fegyelmezett edzés miatt, addig a negyven körülieknél azért, mert a test nem tolerál annyi hibát, ami komoly sérülésekhez vezethet.
Kiderült, több előnye is van egy 40 éves testnek: a türelem, a pszichés érettség segít a sok türelmet igénylő sportok űzésében – ez a fiatalokban sokszor nincs meg.
Ráadásul a gyakorlatok javítása általában jobban megy az idősebbeknek, hiszen tanulnak a hibáikból, következetesek
– foglalta össze Szarka.