20 napja, amikor tulajdonképpen népünnepély közepette elszállították a Közlekedési Múzeum elől a híres 424-es gőzmozdonyt, úgy tűnt, hogy bár a tiltakozók az egész Liget-projektet fúrják, Vitézy Dávid múzeumának kiürítését nem akadályozzák. Akkor az 1924-ben elsőként gyártott gőzöst és a hozzá kapcsolódó szénszállító kocsit a múzeum épületének újjáépítése miatt ideiglenesen vitték át a Vasúttörténeti Parkba. A Liget Zrt. most is arra számított, hogy simán kivihetnek néhány dolgot a múzeumból, de nem várt akadályba ütköztek.
Vasárnap alig ért véget a magyar–belga mérkőzés, két tucat kopasz jelent meg a Közlekedési Múzeumnál, és kordonokkal vonták körbe az épületet.
Erre válaszul kedden délelőtt, 11 óra körül a Ligetvédők egy nagyjából 45 fős csoportja betört a Közlekedési Múzeum körbekordonozott területére, egyikük felmászott az épület tetejére, többek a berácsozott ablakokra. Hamarosan megérkeztek a rendőrök is, de egy ideig nem sok minden történt. Volt némi dulakodás és egyre nagyobb lett a tömeg. Kaufmann Balázs kollégánk végig élőben követte az eseményeket.
Nem, nem, soha
Várnai László, a Civil Zugló Egyesület elnöke, zuglói önkormányzati képviselő a 24.hu-nak azt mondta, hogy hivatalosan bejelentett demonstráció van a területen, amit a Városliget Zrt. egyszerűen figyelmen kívül hagyott. Szerinte tudomásul kellene vennie a Liget Zrt.-nek, hogy az emberek 75 százaléka nem akarja ezt a beruházást. Ő még az egyenruhások megérkezése előtt arra számított, hogy maximum felírják a tüntetők adatait, de mást a rendőrök nem tehetnek.
Nem neki lett igaza
Alig másfél órával később 60 készenléti rendőr sietett a biztonsági őrök segítségére. A tiltakozókat felszólították, hogy hagyják el a helyszínt, hiszen a bontást végző cégnek van engedélye.
A tüntetés felszámolásáról készült videónkat, itt nézheti meg!
Megjelent a helyszínen Szabó Rebeka, Zugló alpolgármestere is, aki azt mondta tudósítónknak, hogy a zuglói önkormányzatnak tudomása van arról, hogy építési engedély van a területre, de nem ismerik részletiben a terveket. Attól tartanak, hogy a föld alatt lesz egy jó része az épületnek, és keletkezik majd egy értelmetlen gödör, ami hatással lehet az egész ligetre. Szabó hozzátette, a kerület jogilag nem segíthet a Városliget megmentésében, mert az a fővároshoz tartozik.
Később Szabó Rebekát is elvezették a készenlétiek a helyszínről, amikor finoman, de határozottan elkezdték kiszorítani a Ligetvédőket a Közlekedési Múzeum előtti részről. Ahol nem volt kordon, ott a testükkel pótolták a hézagokat a rendőrök. De megjelent a helyszínen Illés Zoltán korábbi környezetvédelmi államtitkár is, aki márciusban komoly szóváltásba keveredett a ligetben egy rendőrrel, akinek egyszerűen lekiabálta a sapkáját.
Csúszásban vannak
Sághi Attila, a Liget Zrt. műszaki igazgatója a 24.hu-nak azt mondta, ők átadták a területet egy a szállítást és bontást végző cégnek, amely maga bízott meg egy őrző-védő céget a helyszín biztosításával. Sághi hozzátette, hogy úgynevezett eredménykötelmes szerződést kötöttek a bontó céggel, akiknek már rég dolgoznia kellene. Sőt, hétfő reggel már nehézgépekkel kellett volna mozgatni műtárgyakat, és ma is ennek kellett volna történnie, ha a ligetvédők nem akadályozták volna a munkát. Szerinte furcsa, hogy amikor a híres 424-es gőzmozdonyt szállították el, akkor semmilyen megmozdulás nem történt, most pedig, amikor hasonló műtárgyakat vittek volna el, ekkora a tiltakozás.
Elmondta, nemcsak a ligetvédők miatt, egyébként is le vannak maradva a határidőhöz képest, mert megcsúsztak a tervezéssel is. De ez csúszás nem számottevő.
A műszaki igazgató szerint nem igaz, hogy a liget ezen részén, demonstráció lenne bejelentve szeptemberig. Valóban van bejelentett demonstráció a ligetben, de nem a Közlekedési Múzeumnál.
A Liget Zrt. szakembere hozzátette, azt kéri a tiltakozóktól, hogy mindenki jogszerűen fejezze ki a véleményét, illetve ha olyan véleménye van, amiről lehet tárgyalni, akkor keresse meg őket. Persze, az nem lehet vita tárgya, hogy lesz-e ligetben Múzeumi Negyed.
Arra a kérdésre, hogy mit csinál a cég, ha a civilek a projekt minden helyszínére demonstrációt jelentenének be, Sághi Attila azt mondta, hogy