A hétfői hírt, hogy távozik – egészen pontosan ki lett rúgva – a Donald Trump választási hadjáratát a kezdetektől fogva irányító Corey Lewandowski, azonnal mindenki úgy értékelte, hogy a republikánus elnökjelölt végre kész megtenni, amit tapasztalt politikusok és kampánystratégák már hetek óta mondanak neki, és megváltoztatja kampánystratégiáját. Ezt végül hétfő este maga Trump is megerősítette a Fox Newsnak adott interjújában. “Azt gondolom, itt az idő egy másfajta kampányra” – jelentette ki Trump Bill O’Reilly műsorában, közölve, hogy “mostantól egy kicsit más úton fogunk haladni”, és “másfajta stílusban”. A változtatás azután jön, hogy
Közvetlenül azután, hogy a republikánus vezetés legnagyobb bánatára győztesen került ki a párt előválasztásaiból, és már minden csak nem hivatalos lett, hogy ő lesz a Republikánus Párt elnökjelöltje, Trump még jó helyzetben tudhatta magát. A közvélemény-kutatásokban fej fej mellett állt demokrata ellenfelével, Hillary Clintonnal szemben, és lassan ugyan, de kezdte megnyerni a vele szemben ellenséges republikánus politikusok támogatását, akik abban bíztak, az országos választásra készülve fel fog hagyni az előválasztások alatt meglepően sikeres, de a független szavazókat megrémítő retorikájával, és változtat stílusán.
Ez azonban nem történt meg, és ennek meg is lett az ára. A Trump-ellenes hangok május végén kezdtek el erősödni a Republikánus Párton belül, miután elnökjelöltjük nekiment a csalással vádolt Trump Egyetem elleni pert vezető szövetségi bírónak, azzal vádolva, elfogult vele szemben, csak azért mert szülei mexikói bevándorlók voltak. A még a legmagasabb hatalmi pozícióban lévő republikánus politikus, Paul Ryan képviselőházi elnök által is rasszistának nevezett kijelentés miatt egymás után estek neki a milliárdos üzletembernek a republikánus politikusok, és egyre többen kezdték el felvetni, hogy a hogy az elnökjelölő gyűlésen még mindig meg lehetne akadályozni, hogy a milliárdos üzletembert válasszák a Republikánus Párt elnökjelöltjének.
Majd jött a 49 halálos áldozatot követelő merénylet az orlandói melegbár ellen, és Trump reakciói a támadásra csak megerősítették azokat a hangokat, hogy a milliárdos üzletember nincsen felkészülve az elnökválasztásra. Trump önfényezése közvetlenül a tragédia után („én megmondtam”), a muzulmánok kitiltására tett javaslata, valamint az, hogy arra utalgatott, Barack Obama amerikai elnök szimpatizálhat a szélsőséges iszlamista terroristákkal (sőt, aktívan támogatja is őket) rémülettel töltötte el a republikánus politikusokat, akik alig győztek menekülni az újságírók elől, hogy ne kelljen reagálniuk Trump újabb kijelentéseire.
Egymás után érkeztek a Trump számára rossz hírek
Egyre több és több republikánus szenátor, képviselő és kormányzó jelentette be, hogy ezek után nem hajlandó támogatni Trump jelöltségét, sőt, volt olyan is, aki közölte: inkább Hillary Clintonra szavaz, mint a nagyhangú üzletemberre. Mitch McConnel, a republikánus szenátorok vezetője gyakorlatilag kijelentette, hogy Trump nem tudja, miről beszél, és nem zárta ki annak lehetőségét, hogy mégsem fogja támogatni jelöltségét, ha nem változtat kampányán. Paul Ryan pedig azt nem zárta ki, hogy házelnökként jogi eljárást indítson Trump ellen, ha elnökként tényleg meg akarná tiltani a muzulmán vallású emberek beutazását az Egyesült Államokba.
Ezzel egy időben egyre többen és többen lesznek azok, akik egy kétségbeesett lépésként el akarják érni, hogy az elnökjelölő gyűlésen az előválasztásokat eredményeit figyelmen kívül hagyva mégse Trumpot válasszák meg a Republikánus Párt elnökjelöltjévé a döntést hivatalosan meghozó delegáltak. Egy hétvégi konferenciabeszélgetésen már több mint ezer republikánus politikus, tisztviselő és delegált vett részt, amin arról beszélgettek, ezt hogyan tudnák végrehajtani. És elvileg erre meg is lehetne a lehetőségük.
De nem csak a republikánus politikusok kezdték el úgy érezni, hogy nem akarják, hogy Trumppal hozzák szóba őket. Több nagy cég közölte, hogy a korábbi gyakorlatukkal ellentétben idén nem szponzorálják a republikánusok júliusi elnökjelölő gyűlését, olyanok, mint a Ford, a UPS, a Wells Fargo és Motorola – bár azért arra vigyáztak, nyíltan egyikük sem jelentette ki, hogy ezt Trump miatt teszi. Legutóbb az Apple döntött úgy, hogy az idei elnökválasztás alatt távol maradnak az eseménytől, közölve a republikánus vezetőkkel, hogy mindezt Trump, és az elnökjelölt nőkkel, bevándorlókkal és kisebbségekkel kapcsolatos kijelentései miatt teszik.
Közben a milliárdos üzletember kampánya még pénzproblémákkal is küzd. Szombaton vészhelyzeti adománygyűjtő levelet küldött szét támogatóinak, arra kérve őket, hogy a nap végére százezer dollárt adományozzanak kampányára, hogy reklámidőket tudjanak vásárolni. Hétfőn este aztán kiderült, hogy a Trump-kampánynak mindössze 1,3 millió dollárja van a kasszában, szemben Hillary Clinton 42 millió dollárjával. (Ami meg is látszik a két jelölt kampányszervezetén: Trump mindössze 70 embert alkalmaz, míg Clinton közel hétszázat.)
Mindez azonban még nem jelentene semmit, ha Trump jól állna a közvélemény-kutatásokban. Az üzletembert az egy éve tartó kampánya alatt folyamatos bírálatok érték „felháborítónak” ítélt kijelentései miatt, de népszerűsége közben csak nőtt a republikánus előválasztáson szavazó választók körében. Most azonban már szélesebb körben kéne megnyernie a választókat, és ez látszólag nem megy neki. Míg május végén még fej-fej mellett állt Clintonnal, mostanra Trump jelentősen visszaesett a felmérésekben, és a RealClearPolitics átlaga szerint az egykori külügyminiszter már 45-39 arányban vezet a republikánus elnökjelölt előtt. Ezek után már teljesen nyilvánvalóvá kellett válni Trump számára, hogy:
Változtatnia kell
Ennek első lépése pedig az volt, hogy hétfőn meglépte azt, amit a körülötte lévő emberek már hónapok óta mondtak neki, és megvált kampánymenedzserétől, Corey Lewandowskitól, aki a kezdetek óta irányította elnökválasztási hadjáratát. A kirúgás ugyan váratlanul érte még a kampányban dolgozó embereket is, az mégsem volt túl nagy meglepetést, a háttérben ugyanis már hónapok óta tartott a küzdelem Lewandowski, valamint a márciusban tanácsadóként felvett, majd kampányigazgatói pozícióba helyezett veterán republikánus kampánystratéga, Paul Manafort között.
A kampányszervezetben egyre nagyobb befolyást szerző Manafort folyamatosan arra buzdította Trumpot, hogy fogja vissza a megosztó retorikát, és változtasson stílusán, amit azonban Lewandowski teljesen ellenzett. A kampánymenedzser kitartott az előválasztások alatt rendkívül sikeresen alkalmazott stratégia mellett, és továbbra is amellett kardoskodott, hogy „Trump legyen Trump”, és folytassa azt, ami eddig is sikeres volt. Manafort hiába igyekezett, hogy professzionálisabbá tegye a Trump-kampányt, elbukott a jelölt bizalmát élvező Lewandowski ellenállásán.
A kampánymenedzser bukását az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint végül az okozta, hogy szembeszállt Trump családtagjaival, különösen Trump lányával, a komoly üzletasszonyként ismert Ivanka Trumppal. Trump felnőtt gyerekei már hónapok óta aggodalommal figyelték Lewandowskit, aki még soha életében nem vezényelt le egy országos választási kampányt, és úgy érezték, nincsen felkészülve erre a nagy feladatra.
A Politico értesülései szerint a dolog odáig fajult, hogy Ivanka Trump közölte apjával: vagy Lewandowski távozik a kampányból, vagy pedig ő. Végül Trump gyerekei voltak azok, akik közölték Lewandowskival, hogy ki van rúgva.
Közben a demokraták – akik minden bizonnyal önelégült mosollyal nézték az elmúlt hetekben, ahogy Trump éppen tönkrevágja saját kampányát – most elkezdhetnek igazán izgulni. Mert egy visszafogott Trump nagyon is veszélyes jelölt lehet a rendkívül népszerűtlen Clinton ellen.
Már csak az a kérdés, nem jött-e későn a váltás.