Shorttrack: Magyarország “nagyhatalom” lett

Liu Shaolin Sándor (liu shaolin sándor, )

Utoljára Regőczy Krisztina és Sallay András nyert téli olimpián Magyarország számára érmet. 1980-ban, Lake Placidben. Bizony ennek már 35 éve. Ki lesz a következő?

Azzal nem árulunk el nagy titkot, hogy nem vagyunk egy télisport nagyhatalom. Így a bevezetőben megfogalmazott kérdés megválaszolása során már az hatalmas öröm, hogy leírhatjuk, jelen állás szerint három esélyes is akad.

Liu Shaolin Sándor még húsz éves sincs és már a világ élvonalába tartozik
Fotó: europress

Az elmúlt öt napban ugyanis történt egy, s más, amire illik felkapni a fejeket. A Méribelben zajló alpesi sí Világkupa-döntőn ma éppen 11. helyen végzett Miklós Edit. Hétvégén Moszkvában, 500 méteren ezüstérmet szerzett Liu Shaolin Sándor, és szintén második lett a rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott. Köztük fog eldőlni, hogy az 1980-as, Lake Placidben szerzett jégtánc ezüst után ki állhat újra dobogóra 2018. február 9. és február 25. között, a dél-koreai Phjongcshangban.

Miklós Editről olimpiai 7. helye óta relatív sokat tudunk. A 20,25 éves átlagéletkorú shorttrackes srácokról szinte semmit, holott az utóbbi időben stabilizálták második helyüket a világ élvonalában. Az első rendre cserélődött előttük. A sportág Magyarországon elképesztő ütemben fejlődik. Szép lassan kijelenthető, ha téli sportokban nem is, de rövidpályás gyorskorcsolyában “nemzetközi nagyhatalom” lettünk. A Kisstadion mellett lévő bázisukon látogattuk meg őket.

A pálya: 111,2 méter, bójákkal jelölt, ovális

Sebesség: Liu Shaolin Sándor elmondása szerint 7,9 – 8 másodperc alatt tesz meg egy kört. Innen könnyen kiszámolható, hogy jóval 50 km/óra feletti tempóban veszi az éles kanyarokat

Felszerelés: A kisebb légellenállás miatt testhez simuló ruha, a gyakori bukások miatt bukósisak sípcsont- és bokavédő, nyakvédő, valamint kesztyű használata kötelező és persze a korcsolya

Szabályok: A futamokban négy-hat versenyző, csapat indul, tömegrajttal, az ellenfelet kilökni, a hátulról érkező gyorsabb versenyzőt feltartani nem szabad. A szabályok betartására az ovális körön belül tartózkodó bírók ügyelnek