Tudomány

Több száz ember rekedt az Everesten

Kriangkrai Thitimakorn / Getty Images
Kriangkrai Thitimakorn / Getty Images

Jelenleg is zajlanak a mentési munkálatok a Mount Everest tibeti lejtőin, miután hóvihar sújtotta a hegy keleti oldalán található, több száz embernek otthont adó kempingeket – írja a BBC a kínai állami média közlése alapján.

A legfrissebb információk szerint több száz helyi falusi lakost és mentőalakulatot vezényeltek ki, hogy eltakarítsák a havat, amely eltorlaszolta a több mint 4900 méteres magasságban fekvő területhez való hozzáférést. A mentők már 350 embert segítettek biztonságba Qudang kisvárosában, de még mindig rengetegen vannak, akik segítségre szorulnak. A hatóságok már felvették a kapcsolatot mintegy 200 túrázóval, akik még mindig a hegyen tartózkodnak.

A több száz túrázó épp akkor rekedt a hegyen a hóvihar miatt, amikor Kína az egyhetes nemzeti ünnepét, az Aranyhetet ünnepli, ami abszolút főszezonnak számít turisztikai szempontból.

Az erős havazás péntek este kezdődött, és azóta csak felerősödött a Mount Everest keleti lejtőin. A helyszíni beszámolók szerint néhol akár egy éjszaka is leeshetett egy méternyi hó. A régió igencsak szélsőséges időjárással néz szembe.

A szomszédos Nepált heves esőzések sújtották, amelyek földcsuszamlásokat és villámárvizeket okoztak, amelyek hidakat mostak el és legalább 47 ember halálát okozták az elmúlt két napban. Kína másik oldalán sem jobb a helyzet: a Matmo tájfun elérte az ország keleti partvidékét, mintegy 150 ezer embert kényszerítve otthona elhagyására.

Kapcsolódó
Száz éve eltűnt hegymászó maradványára bukkantak az Everesten
A hegymászó lábát egy filmes csapat tagjai találták meg.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik