Hisztoplazmózissal fertőződve tért haza egy amerikai család egy Costa Rica-i nyaralásról – írja az IFLScience. A potenciálisan halálos tüdőfertőzést denevérek ürülékében található gombaspórák belégzése okozza.
Az eseteket 2025 januárjában jelentették: hat 42 és 49 év közötti felnőtt, illetve hat 8 és 16 év közötti gyermek betegedett meg. Az érintettek az Egyesült Államokban lettek rosszul, de mind részt vettek a családi nyaraláson, illetve a barlangtúrán. A helyszínhez korábban 51 emberi fertőzést regisztráltak.
A CDC szerint mindenki arról számolt be, hogy denevéreket látott, illetve közvetlen kapcsolatba került ürülékükkel, miközben a barlang szűk helyein kúsztak át. Az egyetlen családtag, aki nem betegedett meg, nem kapcsolódott be a programba.
A betegek 2025. december 24-én, a fertőzés után 8–19 nappal lázat, fejfájást, éjszakai izzadást, izomfájdalmakat, rossz közérzetet, valamint különböző légúti és gyomor-bélrendszeri tüneteket tapasztaltak. Egy felnőtt és öt gyermek orvosi segítségre szorult, közülük hárman antibiotikumot, ketten kortikoszteroidokat kaptak, az egyik pácienst pedig köhögéscsillapítóval kezelték.
Egy hónappal a fertőzés után minden betegnél javulás mutatkozott. A családnak szerencséje volt, hiszen a hisztoplazmózis akár életveszélyes is lehet: súlyos tüdőgyulladást, illetve hosszú távú tüdőfertőzést okozhat, ritka esetekben pedig akár az agyra és a gerincvelőre is átterjedhet. A betegség különösen a legyengült immunrendszerű személyeknél válhat súlyossá.
A CDC most a Costa Rica-i amerikai nagykövetséggel és a Costa Rica-i Egészségügyi Minisztériummal együttműködve hívja fel a figyelmet a barlangtúrák lehetséges veszélyeire. Márciusban egészségügyi riasztást is kiadtak.
A hisztoplazmózisért a Histoplasma capsulatum nevű gomba felelős, amely alapvetően a talajban van jelen, és madarak, valamint denevérek ürülékével terjed. A faj az Antarktiszt leszámítva világszerte megtalálható, de főként folyóvölgyekhez köthető, a leggyakrabban pedig az Egyesült Államok középső és keleti államaiban fordul elő. Az érintkezést messze nem minden esetben követi megbetegedés.