Tudomány

Génszerkesztett pókokat hoztak létre

Pawich Sattalerd / Getty Images
Pawich Sattalerd / Getty Images

Egy friss tanulmány alapján a CRISPR-Cas9 génszerkesztő technikával úgy módosítottak pókokat, hogy azok ragyogó, vörös selymet hozzanak létre – írja az IFLScience. A kísérletben üvegházi törpepókokat használták fel.

A CRISPR-Cas9 forradalmasította a biológiát és a génszerkesztés, a technika kidolgozói Nobel-díjat kaptak. A megközelítéssel precízen lehet génrészeket kivágni, illetve beilleszteni, amit jelenleg többek között biológiai folyamatok alaposabb megértése, valamint lehetséges gyógymódok kidolgozása érdekében kamatoztatnak.

A technológiát korábban több alkalommal is kipróbálták ízeltlábúakon, így darazsakon, de most először alkalmazták pókok esetében. Ennek oka az, hogy ezen élőlényeket nehéz laboratóriumi körülmények között kezelni, hajlamosak a kannibalizmusra, génállományuk pedig meglehetősen összetett.

A szakemberek a pókselyem oldaláról közelítették meg a génszerkesztést. Az anyag rendkívül izgalmas a tudósok számára, mivel kifejezetten erős, mégis rugalmas, könnyű és biológiailag lebomló.

A vizsgálathoz a kutatók olyan oldatot fejlesztettek ki, amely egy vörösen fluoreszkáló fehérje génszekvenciáját tartalmazta. Hasonló beavatkozásokat gyakran végeznek ilyen kísérletekben, mivel a fluoreszkálás könnyen, szabad szemmel is felismerhető.

Az oldatot meg nem termékenyített nőstények petesejtjeibe fecskendezték be, párosodás után így génszerkesztett utódok keltek ki.

Thomas Scheibel, a Bayreuth-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a világon elsőként bizonyították, hogy a CRISPR-Cas9 segítségével be lehet építeni a pókhálóba a kívánt szekvenciát. A szakember úgy látja, hogy a CRISPR génszerkesztés alkalmazása a pókselyem esetében igen ígéretes az anyagkutatás szempontjából, segítségével akár a szakítószilárdságot is növelhetik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik