Tudomány

Hurokkal rángatta, kínozta a védett madarakat

Vadkamerák rögzítették az eseményeket: legalább 11 védett ragadozómadár érintett, de akár százas nagyságrend is elképzelhető.

Még 2020 őszén indult el a bizonyítékok gyűjtése abban az ügyben, amelyben a gyanú szerint ismétlődő jelleggel folyt állatkínzás védett ragadozómadarakkal szemben a gerendási Széchenyi Zsigmond Vadásztársaság területén – írja közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Kirángatta és elvitte

A gyanúsított elsősorban a vadászható ragadozó emlősök (róka, borz, nyest, házi görény) gyérítésére széles körben használt és engedélyezett élvefogó csapdákat üzemeltetett nagy számban vadgazdálkodási tevékenység keretében. Vadkamerás felvételek alapján legalább 11 esetben bizonyítható, hogy védett ragadozómadár (tíz egerészölyv és egy karvaly) került a csapdákba. Ezek üzemszerű működtetése esetén nem is esett volna semmi bántódásuk, hiszen a napi ellenőrzések alkalmával azokat kötelező azonnal és sértetlenül elengedni.

MME, NNI Hurkos bot használat közben

A csapda egyszerű kinyitásával minden esetben biztosítani lehetett volna a védett madarak kijutását, úgy, hogy az sem a madaraknak, sem a csapdakezelőnek nem okozott volna sérülésveszélyt – erre azonban a felvételek tanúsága szerint egyszer sem került sor. A gyanúsított a védett madarakat egy előre erre a célra elkészített

hurkos bot segítségével a nyakuknál fogva rángatta ki a csapdából, majd minden esetben magával vitte őket.

Akár százas nagyságrendben

Az MME szerint ezzel bizonyítottan felesleges szenvedést és feltételezhetően maradandó sérüléseket vagy akár pusztulást is okozott a madaraknak. Ráadásul a kirángatott madarakat az elengedés helyett minden rögzített esetben magával vitte, amely egyrészt hatósági engedélyköteles tevékenység, másrészt így az sem zárható ki, hogy a madarak elpusztultak vagy velük szemben további jogsértő tevékenység zajlott.

MME, NNI

A kihelyezett vadkamerák egy részét ismeretlen tettesek ugyan ellopták, de addigra elég bizonyíték gyűlt össze a rendőrségi nyomozás elindításához. A tevékenység nagy valószínűséggel már hosszú ideje és több csapdával zajlott a területen, így az elmúlt néhány évben akár százas nagyságrendben is érinthetett védett ragadozómadarakat.

Az MME és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) együttműködésében megkezdődött a csapdákba esett állatok megfigyelése és a feltárt nyomok vizsgálata.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik