Aki a klímaváltozás tényét tagadja, az egy strucc

Az időjárási szélsőségek miatt idén szinte az összes létező veszélyjelzés legalább egyszer elérte a legmagasabb, vörös fokozatot. A klímaváltozás nemcsak kopogtat, már bedugta lábát az ajtórésbe, szinte egy „normális” hónapunk nem volt – meteorológus segítségével elemeztük az évet.
Kapcsolódó cikkek

A klímaváltozás hatásait Magyarország sem kerülheti el, az előrejelzések szerint forró, száraz nyarakra, ismétlődő hőhullámokra, enyhébb telekre kell készülni, miközben felerősödnek és gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek.

A csapadék mennyiségében nem lesz jelentős változás, de eloszlása igen kedvezőtlenül alakul: hatalmas felhőszakadásokból rövid idő alatt hatalmas mennyiség esik, majd sokáig semmi.

Mára pedig ez már mind valóság. Eljutottunk odáig, hogy aki ma a klímaváltozás tényét tagadja, az nem pusztán a világ tudósainak véleményét veszi semmibe, de fejét a homokba dugva a saját szemének sem hajlandó hinni.

Egy év elég hosszú idő ahhoz, hogy az ember fejben tartsa a meteorológiai eseményeket, ezért Molnár László meteorológust kértük meg, segítsen a visszatekintésben. Laikusként akkor még nem is gondoltuk, a végére milyen pontos igazolást nyernek fenti kritériumok.

A doppingolt légkör erősebbet üt vissza

Mielőtt azonban belevetnénk magunkat a részletekbe, érdemes néhány dolgot tisztázni. Először is nagyon röviden és a lehető legjobban leegyszerűsítve azt, miként okoz a globális felmelegedés időjárási szélsőségeket Magyarországon.

Térségünkben az év 70-80 százalékára a kelet-nyugati irányú, úgynevezett zonális áramlás jellemző. A légköri jelenségek viszonylag kiszámíthatóan követik egymást, ritkák a szélsőértékek, általában kiszámíthatóbb, egyenletesebb az időjárás menete.

Ezzel szemben az észak-déli irányú, meridionális áramlás az északi hideg és a déli meleg levegőt ütközteti, a kiegyenlítődés pedig nagyon durva helyzeteket tud produkálni. A globális felmelegedéssel egyre nagyobb energiának kell kiegyenlítődnie a sarkok és az egyenlítő között, emaitt gyakoribbá válnak a meridionális hullámok, és mind többször alakulnak ki térségünkben is.

Ahogy a fosszilis ereedetű energiahordozók elégetésével folyamatosan doppingoljuk a légkört, sajnos ő is jobban teljesít

– fogalmaz a meteorológus.

Még két fogalmat kell tisztáznunk:

Ennek fényében még megdöbbentőbb, a későbbiekben hányszor fogjuk használni e két kifejezést.

A világ tudósai üzentek az emberiségnek
A figyelmeztető cikket 184 ország több mint 15 000 szakértője írta alá.

Az aszály már télen elkezdődött

A Molnár László magyarázataival kiegészített tények az Országos Meteorológiai Szolgálat adatbázisából valók, itt lehet köztük böngészni hónapos bontásban.

Összességében tehát a 2016/2017-es tél hidegebb és jóval szárazabb volt a megszokottnál, az átlagos csapadékmennyiség alig kétharmada hullott, ennek is többsége az ország területének körülbelül harmadát jelentő Dunántúlon. Márpedig a téli csapadék nagyon fontos a természet és a mezőgazdaság számára is:

Az alacsony hőmérséklet miatt gyenge a párolgás, a víz jó mélyen képes átjárni a talajt, ez biztosítja a tavaszi »ébredést«. Száraz tél után az őszi vetés csak küszködik, és a gazdálkodók tavasszal is csontszáraz földbe kénytelenek elszórni a magokat. Mindkét esetben csak átlagon felüli tavaszi esők biztosíthatják a termés elvárt mennyiségét és minőségét

– világít rá a meteorológus. Hiába reménykedtünk, nem jött be.

A kevesebb csapadék sokkal értékesebb lehet

Ez a hónap kiváló alkalmat ad a statisztikák mögött rejtőzködő éghajlatváltozási hatás leleplezésére. A májusi eső aranyat ér, tartja a mondás, és itt a szokásos mennyiségről van szó. De csak akkor igaz, ha csendes, áztató eső formájában érkezik.

Hiába hullik akár a havi átlag négyszerese valahol, ha ez rövid idő alatt történik, a víz nem szivárog be a földbe, hanem haszontalanul elfolyik, sőt villámáradásokat okozhat. Így történhet meg, hogy öt centinyi csapadék szépen elosztva többet ér, mint hirtelen lezúduló 200 milliméter

– mondja Molnár László.

Több embert öl meg a környezetszennyezés, mint a háborúk és katasztrófák
Egy új tanulmány szerint minden hatodik korai haláleset hátterében a környezetszennyezés áll.

Száraz és forró nyár

A 2017-es nyár az ötödik legmelegebb volt 1901 óta, három komoly hőhullám és több új napi rekord kapcsolódik hozzá. Heves szélviharok, felhőszakadások, jégesők váltották egymást, a három hónap csapadékösszege mégis 17 százalékkal maradt el az 1981-2010 közötti 30 éves időszak átlagától.

Október a klímaváltozás iskolapéldája volt

Ennél csak rosszabb lesz

A meteorológussal december közepén beszélgettünk, ezért az év utolsó hónapjának mérlegét nem tudtuk megvonni, ám ami már akkor is nyilvánvaló volt: az első két hétben lehullott az átlagos csapadékmennyiség.

Összességében annyit mondhatunk, 2017. bepillantást engedett az egyre közelebbi jövőbe. Iszonyatos kilengések voltak jellemzőek az egész évre, szinte nem volt olyan vészjelzés (erős szél, jégverés, extrém hideg, hőségriadó, nagy mennyiségű csapadék, stb.), ami ne érte volna el a legmagasabb, vörös szintet. Volt, ami többször is

– fogalmaz Molnár László.

A helyzet pedig egyre rosszabb lesz, a szélsőértékek még jobban kitolódnak a klímaváltozás következtében.