Tudomány

A várandós nők tejfogyasztása vashiányt okozhat a babánál

A tej laktató, ám kevés vasat tartalmaz, így elfoglalja helyet más vastartalmú táplálék elől, a nyomelem viszont elengedhetetlen a gyors agyfejlődés időszakában.

A csecsemő vashiánya összefügghet azzal, hogy édesanyja sok tejet ivott a várandósság alatt – derült ki egy új-zélandi kutatásból.

Az új-zélandi babák hét százaléka vashiányos

A vas létfontosságú az agy egészséges növekedéséhez, és ha csecsemőknél és kisgyerekeknél a gyors agyfejlődés időszakában vashiány alakul ki, akkor kicsi, ám lényeges eltérések alakulhatnak ki az agy működésében, a viselkedésben és a tanulásban is – állapították meg az Aucklandi Egyetem kutatói.

Azt találták, hogy az új-zélandi újszülöttek hét százaléka vashiányos, és megállapították, hogy a várandósság alatt nagy mennyiségű tejet ivó anyák babáinak kisebb a vastartaléka.

“A tej fontos kalcium-, de gyenge vasforrás. Elég tápláló is, ezért “elfoglalhatja a helyet” más, nagyobb vastartalmú ételek elől” – írta közleményében Cameron Grant gyermekgyógyász professzor.

Pótolni kell a vasat

“Aki várandósan vashiányos, annál nagyobb a koraszülés veszélye, vagy annak az esélye, hogy a baba kis súllyal jön a világra. Valószínűbb, hogy ők a szoptatás alatt is vashiányosak” – írta a gyermekgyógyász.

A vashiány világszerte a leggyakoribb mikrotápanyag-hiány, legnagyobb veszélyben a várandós kismamák és a öt év alatti gyerekek vannak.

A korai fejlődés zavarainak megelőzéséért Grant azt javasolja, a sok tejet ivó kismamák szedjenek vastartalmú táplálékkiegészítőt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik