Tudomány

Stresszeli az időjárás a jegesmedvéket

A hőmérsékleti ingadozások és a jégtakaró kiterjedése miatt nőtt a kortizolszintje az állatoknak.

A klímaváltozás megemelte a jegesmedvék stresszhormonszintjét – derült ki egy hosszú távú amerikai kutatás eredményeiből. A Massachusettsi Egyetem Jerrold Meyer vezette kutatócsoportja 88 Grönlandon élő jegesmedvétől gyűjtött szőrmintákat 1988 és 2009 között, és megmérte azok kortizolszintjét – olvasható a Journal of Visualized Experiments című tudományos lapban megjelent tanulmányukban.

A kortizolt stressz hatására kezdi termelni a mellékvese, hogy a belső erőforrások mozgósítását elősegítse. Így tud az állat például elmenekülni veszély esetén. A tartós stressz azonban gyengíti az immunrendszert, ezzel egészségkárosodást okozhat. Meyer elmondta: a kortizol stresszhormon évszázadokon át megmarad az állatok szőrszálaiban és az emberi hajban is, ez tette lehetővé, hogy összehasonlítsák a friss adatokat az 1800-as évek végén élt jegesmedvék múzeumokban őrzött bundájában mért adatokkal.

Videó – Emberi példával mutatják be a jegesmedvék drámáját

A minták elemzése kimutatta, hogy megemelkedett a jegesmedvékben a stresszhormonszint, amit a hőmérsékleti ingadozások és a jégtakaró kiterjedésének változásai okozhattak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik