Tudomány

Különleges jelentőségű magyar tanulmány

vizi (vizi)
vizi (vizi)

Magyar agykutatók tanulmányát, amelyben bebizonyították, hogy egy antidepresszáns készítmény fluoxetin nevű hatóanyaga szelektív, az idegsejtek pusztulását gátló hatással bír, a pszichiátriai és pszichológiai tudományterület különleges jelentőségű tanulmányai közé sorolták.

Mint Vizi E. Szilveszter akadémikus az MTI-nek elmondta, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében (KOKI) általa vezetett kutatócsoport fedezte fel, hogy a forgalomban lévő antidepresszáns hatóanyaga alkalmazható agyi ischémiás megbetegedéseknél, például a stroke (agyi érkatasztrófa) esetében, mivel meggátolja a neurotoxicitásért, az idegsejtek pusztulásáért felelős NMDA-receptor hatását.

Ennek hatására mérséklődik egy serkentő vegyület, a glutaminsav hatása, ami a kalciumkoncentráció csökkenését eredményezi az idegsejtekben. Ily módon a fluoxetin végső soron korlátozza a neuronok elhalását, ugyanakkor elősegíti a motoros funkció helyreállítását agyvérzések után.

Fotó: MTI/Kollányi Péter

“Kimutattuk, hogy a fluoxetin hatása a szinapszisokon kívül helyet foglaló, a glutaminsavra reagáló receptor gátlásán keresztül valósul meg” – emelte ki a tudós.

A magyar agykutatóknak azt is sikerült bizonyítaniuk, hogy a készítmény meggátolja a korral együtt járó idegrendszeri károsodások súlyosbodását, aminek nagy jelentősége lehet az orvosi gyakorlatban. A népesség öregedésével párhuzamosan ugyanis rohamosan nő az időskori neurodegeneratív megbetegedések gyakorisága, ami egyaránt óriási terhet ró az egészségügyre, a társadalomra, az érintett családokra.

“A korral nő a depresszióra való hajlam is, így amikor felírják a készítményt, egyúttal meggátolják ezeknek az agyi betegségeknek az előrehaladtát. A gyógyszerből évente tízmilliárd dolláros forgalmat bonyolítanak a világban, és az antidepresszáns készítménynek új terápiás indikációja is lehet a jövőben” – fogalmazott Vizi E. Szilveszter.

Ismertetése szerint tanulmányukra, amely a Brain Research Bulletin című folyóiratban jelent meg, felfigyelt a pszichológiai és pszichiátriai haladással foglalkozó kutatócsoport, a Psychology Progress Team, amely folyamatosan monitorozza a tudományterület kutatási eredményeit, hogy a legjelentősebbekre felhívja a világ legnagyobb tudományos intézményei és egyetemei figyelmét.

“A mi dolgozatunk egyike lett a kiválasztott tanulmányoknak. Ez nemcsak nagy megtiszteltetés, hanem egyben azt is jelenti, hogy cikkünk idézettsége, tudományos eredményeink elfogadottsága sokkal gyorsabban nő majd, mint ahogy ez általában lenni szokott” – hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik