Tech

Halálos lehet a marsi por

MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY
MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Az Apollo Holdra tartó missziója során az űrhajósok holdpornak voltak kitéve. Az anyag hozzátapadt a szkafanderekhez, és beszivárgott a holdkompba, köhögést, szemfolyást és torokirritációt okozva az asztronautáknak. Az azóta elkészült tanulmányok kimutatták, hogy a hosszan tartó expozíció krónikus egészségügyi hatásokat okozhat, azonban egy friss kutatás szerint a marsi por még veszélyesebb lehet.

A The Guardian szerint bár a marsi por nem olyan éles, mint a holdpor, de ugyanúgy képes mindenhez odatapadni. Az emberi hajszál szélességének nagyjából 4 százalékának megfelelő vastagságú finom részecskék mélyen behatolhatnak a tüdőbe, amit követően bejuthatnak a véráramba is. A porban lévő mérgező anyagok, például a szilícium-dioxid, a gipsz és a különböző fémek itt pedig súlyos panaszokat okozhatnak.

A GeoHealth folyóiratban megjelent kutatás szerint fontos felülvizsgálni, hogy milyen veszélyt jelent a marsi por és hogy tudnak védekezni a jövőbeli marsmissziók során.

Ez azért is nagyon fontos, mert a Mars és a Föld között mintegy 40 perces kommunikációs késés van, ami korlátozza a Földről érkező távoli orvosi segítségnyújtást egy esetleges vészhelyzet során. Éppen ezért a kutatók hangsúlyozzák, hogy elengedhetetlen a pornak való kitettség korlátozása, ami légszűrők, öntisztító űrruhák és elektrosztatikus taszítóeszközök által valósulhat meg.

Kapcsolódó
Emberi életekbe kerülhet a Mars meghódítása
Hatalmas homokviharok, életveszélyes sugárzás és hónapokig tartó bezártság – többek között ezekkel a kihívásokkal kell szembenézniük azoknak az úttörőknek, akik elsőként lépnek a Mars felszínére. Mindez nemrég még a távoli jövő zenéjének tűnt, Donald Trump viszont azt ígéri, hogy a következő négy évben valósággá teszi.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik