Tech

Trump ígéri, hogy hamarosan pont kerül a Huawei-ügy végére

Gyors döntést ígért az amerikai technológiai cégek vezetőinek a Huawei-szállítások ügyében Donald Trump amerikai elnök, aki a legnagyobb vállalatok vezetőivel tanácskozott hétfőn a Fehér Házban.

Az érintett üzletemberek korábban azzal a kéréssel fordultak a Fehér Házhoz, hogy engedélyezze termékeik forgalmazását a kínai telekommunikációs óriásnak – írja az MTI. Hét nagyvállalat elnök-vezérigazgatója találkozott Donald Trumppal, köztük a chipeket gyártó Qualcomm, Broadcom és Micron, illetve a Google, amely az android operációs rendszert nyújtja a Huawei okostelefonjaihoz.

A Fehér Ház közlése szerint a vállalatvezetők ismételten azt kérték az elnöktől, hogy a lehető leggyorsabban engedélyezze a Huaweinek szánt exportjukat.

A Trump-kormányzat még július elején jelentette be, hogy enyhít a kínai óriáscéggel üzleti kapcsolatban álló amerikai cégeket érintő korlátozásain, és a megszorítások a jövőben csakis azokra a termékekre vonatkoznak majd, amelyek az Egyesült Államok nemzetbiztonsága szempontjából fontosak.

Az elnök egyik szóvivője arról tájékoztatott, hogy a megjelent vállalatok vezetői „erős támogatásukról biztosították az elnök politikáját, beleértve az amerikai távközlési eszközök Huaweinek történő eladására vonatkozó, nemzetbiztonsági megfontolásokból bevezetett korlátozásokat”.

Huawei-ügy: leeresztik a technológiai hidegháború vasfüggönyét
A kínai céget érintő korlátozás egyúttal lehetőséget is jelent Kínának, hogy a technológiai térben is függetlenedjen.

Ugyanakkor azzal a kéréssel fordultak hozzá, hogy a kereskedelmi minisztérium ne húzza-halassza a lehetséges exportengedélyek kiadását. „Az elnök egyetértett ezzel” – idézte az amerikai sajtó a Fehér Ház szóvivőjét.

Az amerikai sajtó hétfőn arról is hírt adott, hogy a Huawei fejlesztéssel foglalkozó cége, az amerikai irodákkal rendelkező Futurewei Technologies a 850 alkalmazottjának mintegy kétharmadától megválik. A több mint 600 ember elbocsátása hétfőn már meg is kezdődött. A kaliforniai Szilícium-völgyben, Seattle városában, Chicagóban és a texasi Dallas környékén irodát működtető – és amerikai egyetemekkel és kutatókkal együttműködő – kínai vállalat ugyanis megrendelések híján maradt, miután az amerikai kereskedelmi minisztérium még korábban – mint nemzetbiztonsági szempontból veszélyes céget – feketelistára helyezte.

(Kiemelt kép: AFP)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik