Az idei évre 86 ellenőrzési vizsgálatot tervez az Állami Számvevőszék (ÁSZ), a szervezet költségvetése 7,5 milliárd forint – ismertette a 2006. évi terveket az intézet elnöke.
Korábbi rossz politikai döntések következménye, hogy Magyarország egyoldalúan kiszolgáltatott az oroszországi gáztermelőknek. A függőség csak hosszú távon, alternatív erőforrások mozgósításával, valamint a piacihoz konvergáló árképzéssel csökkenthető.
Az áfakulcs csökkentésével az éttermi árak várhatóan nem lesznek alacsonyabbak, a kereskedelemre viszont jótékonyan hat az adó lefaragása, a helyzetet azonban árnyalja, hogy a karácsony utáni árleszállítások is ilyenkor futnak – írja a Napi Gazdaság.
Az ipar belföldi értékesítési árai novemberben az előző hónaphoz viszonyítva 1 százalékkal, a 2004. novemberivel összehasonlítva 7,1 százalékkal növekedtek. Az exportértékesítés havi termelői árai az előző havinál 0,1 százalékkal, az egy évvel korábbiaknál 2,4 százalékkal voltak magasabbak – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Oroszország felújítja földgázszállítását Ukrajnának, a megállapodás szerint RosUkrEnergo néven vegyesvállalatot alapítanak, amelyben a Gazprom részesedése - a Gazprombank útján - 50 százalékos – közölték a Gazpromnál szerdán Moszkvában.
Az idén látványos szakaszához érkezik a 4-es metró építése; az alagútfúrás és a majdani állomások szerkezetének kialakítása miatt a város több pontján is forgalmi változásokra, lezárásokra kell számítani – írja a Népszabadság.
Pénteken aláírhatja az M0-ás északi Duna-hídjának kivitelezői szerződését a pályázaton győztes Hídépítő Rt. és Strabag Rt. konzorciuma, így még télen elkezdődhet az átkelő építése - értesült a Népszabadság.
A hazai erőművek egy részénél végrehajtott tüzelőanyag-átállás következtében jelentkező többletköltségek okán nem lesz gáz- és áramáremelés, a stratégiai gáztároló építése miatt azonban egy forinttal drágulhat az energiahordozó – mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő kedden.
Súlyos külső fizetési sokkhatásként érné az ukrán gazdaságot az orosz gázimport négyszeres áremelése. A Fitch Ratings keddi közleménye szerint egyelőre nem tartják indokoltnak Ukrajna adóskockázati visszaminősítését.
A stratégiai cél továbbra is az, hogy Oroszországból szerezzünk be gázt hosszú távú szerződésekkel – jelentette ki Kóka János gazdasági miniszter. A Gazprom szóvivője lapunknak elmondta: hónapokig biztos nem adnak ingyen több gázt az Ukrajnán áthaladó vezetékekbe.
A Gazprom kész kétoldalú megállapodásra Kijevvel, de nem hajlandó további engedményekre. A cég szóvivője szerint adatokkal tudják bizonyítani, hogy Ukrajna lopott gázt, de ezeket egyelőre nem hozzák nyilvánosságra.
Keddtől nem exportálható a tokhal ikrája: elsősorban az orosz, kisebb részt iráni tokhalkaviár, mert így határoztak a veszélyeztetett vadon élő növény- és állatfajok nemzetközi kereskedelméről kötött egyezmény, a CITES aláírói.
Útban van már Moszkvába az ukrán Naftogaz vállalat küldöttsége, amely újra tárgyalni fog a Gazprom vezetésével az ukrajnai gázszállításokról – közölte az orosz földgázmonopólium szóvivője.
Pillanatnyilag mindkét vezetéken megfelelő mennyiségű gáz érkezik hazánkba - közölte a Mol. A Gazprom állítása szerint Ukrajna tovább lopja a gázt, amit ők egy darabig kompenzálnak.
Megnyugtatta a világpiacot a bejelentés, miszerint az orosz monopoltársaság fenntartja szállításait, így a földgázárak mérséklődtek kedden reggel a szabadpiacon.
Kóka János gazdasági miniszter az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának összehívását kezdeményezi kedden reggel, egyebek mellett egy hosszú távú energetikai stratégia kidolgozása érdekében.
Hétfő késő estére helyreállt a gáznyomás a magyarországi vezetékekben, miután 95 millió köbméter pótlólagos gázt táplált be a Gazprom az ukrán vezetékekbe, amit Ukrajna továbbít Európa felé. Ez a mennyiség télen nagyjából hazánk 1-1,5 napi szükségletét teszi ki.
Az orosz-ukrán fölgáz árvita kiterjedt energiaválsággá szélesedett azután, hogy jelentős mértékben csökkentek hétfőre a közép-európai országoknak szánt földgázszállítások.
Hétfő délután óta kicsivel több gáz érkezik Oroszországból – jelentette be a Mol kommunikációs igazgatója, aki szerint a Gazprom egyelőre nem szegte meg a két cég szerződését. Az óriáscég szóvivője az FN-nek elmondta: maradéktalanul el kívánják juttatni a gázt a magyar határra.