A szultáni támadásról értesülve a Magyar Királyság azonnal megkezdte a felkészülést, II. Lajos háborúba hívta a magyarokat, és segélykérő levelek tucatjait küldte az európai udvarokba 1526-ban.
A romák első magyarországi említése 1423-ból származik, és nem sokkal később már cigány jobbágyokról is van tudomásunk. E réteg idővel vélhetően beolvadt az adott terület jobbágyságát alkotó népességbe.