Ilyen női sportoló még nem akadt a történelemben

Oli SCARFF / AFP
Katie Ledecky a kilencedik olimpiai aranyát szerezte
Női 800 méter gyorsúszásban Katie Ledecky újabb sima győzelmet aratott, sorozatban negyedszer nyerte meg a számot. A 27 éves amerikai immáron kilencszeres olimpiai bajnok és az ötödik sportoló, akinek legalább 14 érme van a játékokról.

Ez volt az első alkalom, hogy egy női sportoló négy aranyérmet nyert ugyanabban a versenyszámban, ráadásul Ledecky a kilenc olimpiai aranyérmével utolérte a legendás szovjet tornászt, Larissza Latinyinát.

Az amerikai úszónő félelmetes egyeduralmat alakított ki 800 méteren, a világtörténelem 30 leggyorsabb idejéből 29-et ő birtokol. És még nincs vége, a 27 éves sportoló a hét elején úgy nyilatkozott, szeretne ott lenni a 2028-as Los Angeles-i olimpián is.

Érdekesség, hogy szombaton egy sporttörténelmi eset már történt: a díjlovagló Isabell Werth a nyolcadik aranyérmét szerezte meg, ezzel a legeredményesebb olimpikonok örökranglistáján a hatodik helyére jött fel. Ledecky sikerével azonban már csak a hetedik.

Az olimpiatörténet legeredményesebb sportolói

Michael Phelps (úszás – 23 arany, 3 ezüst, 2 bronz)
Larissza Latinyina (torna – 9 arany, 5 ezüst, 4 bronz)
Katie Ledecky (úszás – 9 arany, 4 ezüst, 1 bronz
Paavo Nurmi (atlétika – 9 arany, 3 ezüst)
Mark Spitz (úszás – 9 arany, 1 ezüst, 1 bronz)
Carl Lewis (atlétika – 9 arany, 1 ezüst)
Isabell Werth (díjlovaglás – 8 arany, 5 ezüst)
Birgit Fischer (kajak-kenu – 8 arany, 4 ezüst)
Kato Szavao (torna – 8 arany, 3 ezüst, 1 bronz)
Jenny Thompson (úszás – 8 arany, 3 ezüst, 1 bronz)

A kanadai Summer McIntosh 200 méteres vegyesúszásban sem talált legyőzőre, így már a harmadik aranyát nyerte. A 17 éves sztár a téli és nyári olimpiák történetének első kanadai sportolója lett, aki három aranyérmet nyert a játékokon: McIntosh korábban 400 méter vegyesen és 200 méter pillangón győzött a francia fővárosban.

Egerszegi Krisztina 1992-es triplája óta ő az első, aki három egyéni számban is a dobogó felső fokára állhatott 18 éves kora előtt.

4×100 m vegyes, vegyesváltó
1. Egyesült Államok (Ryan Murphy, Nic Fink, Gretchen Walsh, Torri Huske) 3:37.43 perc – világcsúcs