18 éve nem voltak ilyen siker küszöbén a dán női kézisek

Jure Makovec / AFP
Dánia és Norvégia játssza a döntőt a szlovén, északmacedón, montenegrói közös rendezésű Európa-bajnokságon.

Az első elődöntőben Dánia 27-23-ra legyőzte Montenegrót, ezzel története során hatodszor jutott Európa-bajnoki fináléba. Pedig a montenegróiak kiválóan kezdtek, de 6-3 után a pontatlan támadásbefejezések miatt megtört a lendületük. Tíz percig nem találtak a hálóba, így a 22. percben Dánia már 11-7-re vezetett.

A félidei 14-10-es előny után ugyan Montenegró sorozatban négy gólt lőtt, ezzel kiegyenlített (14-14), de aztán Sandra Toft remekelt a kapuban, Dánia pedig egy 6-1-es szériával visszaállította a nagyobb különbséget (20-15). Az északiak magabiztosan játszottak és már nem engedték ki a kezükből a győzelmet (27-23).

A dán válogatott 2004 óta nem szerepelt világverseny döntőjében, akkor előbb nyáron megnyerte az olimpiát, majd a decemberi, magyarországi Európa-bajnokságon 27-25-re kikapott Norvégiától az aranyéremért folytatott harcban.

Az északi csata ezúttal sem marad el, a másik elődöntőben ugyanis Norvégia 28-20-ra legyőzte Franciaországot. Pedig az olimpiai bajnok jól játszott az első félidőben, a 26. percben még 11-10-re vezetett, de a hajrában Emilie Hovden és Stine Oftedal fordítani tudott (12-11).

A második félidőben a címvédő fokozatosan elhúzott, az utolsó 10 percben már állandósult a négy-ötgólos norvég előny. A francia válogatott a meccs legfontosabb részében, a hajrában 12 perc alatt csupán egy gólt lőtt, ezt kihasználva a skandinávok egy 7-1-es sorozattal zártak.

A végeredmény 28-20 lett, vasárnap Norvégia a címvédésért lép pályára.