Milák hatalmas úszásával Eb-győztes a 4×200-as gyorsváltó

Czeglédi Zsolt / MTI

A római úszó Európa-bajnokság első napján mindhárom éremből nyertek egyet-egyet a magyar sportolók.

A döntők sorát a 400 vegyes nyitotta, ahol Verrasztó Dávid és Kós Hubert is rajtkőre állt.

50 méternél holtversenyben a harmadik helyen fordult a két magyar, aztán 150 méternél Verrasztó állt már az élen két olasz riválist megelőzve.

Féltávnál Verrasztó majdnem egy másodperccel vezetett az olasz Alberto Razzetti előtt, aki mellen nagyon megindult, és 66 századdal jobban állt az utolsó száz előtt.

Razzettit gyorson már nem lehetett megfogni, így övé az Eb első aranyérme, Verrasztó 4:12.58-cal – idei legjobb eredményevel – lett második, Kós pedig a spanyol Joan Lluis Pons Ramont lehajrázva negyedikként zárt 4:13.77-es idővel.

Szabó Szebasztián a hetedik idővel bejutott a döntőbe 50 méter pillangón. A győriek zentai származású versenyzője címvédőként a kilencedik helyen jutott tovább a délelőtti elfutamból, az elődöntőben – 23.49 másodperces délelőtti idejét megjavítva – 23.36-tal ötödik lett előfutamában, összesítésben pedig a hetedik, így készülhet a fináléra.

A 26 éves úszó a futam után elmondta, határozottan jobban érezte magát mint reggel, persze nem lehet maximálisan elégedett. Hozzátette, nem számít neki egyáltalán, hogy a döntőben a szélső pályán úszik majd. A szám döntőjét pénteken 18.07-kor rendezik.

Még csütörtökön megszületett a második magyar érem Rómában, a Pádár Nikoletta, Hosszú Katinka, Késely Ajna, Ábrahám Lilla négyes 7:55.73-as idővel a hollandok és a britek mögött harmadik lett a 4×200-as gyorsváltók között. A délelőtti előfutamban leggyorsabb egységből Molnár Dóra és Jakabos Zsuzsanna került ki – előbbi már korábban jelezte, hogy a 200 méter hát elődöntője után nem lesz ott az esti programban –, helyettük a 16 esztendős Pádár és a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú került be.

Hosszúnak ez a mostani bronz a 97. érme a nagy világversenyeken.

Aztán a férfi váltóknál megszületett a nagymedencés Eb-k századik magyar aranyérme, a Németh Nándor, Márton Richárd, Holló Balázs, Milák Kristóf összeállítású magyar csapat 7:05.38-as idővel, új országos csúccsal söpörte be az első helyet. A váltó utolsó embere, a Mészáros Dániel helyére bekerült Milák 1:44.42-es utolsó kétszázat úszott, ami a döntő legjobb úszása volt.

női 4×200 m gyorsváltó:
1. Hollandia (Imani de Jong, Silke Holkenborg, Janna van Kooten, Marrit Steenbergen) 7:54.07 perc
2. Nagy-Britannia (Freya Colbert, Lucy Hope, Medi Harris, Freya Anderson) 7:54.73
3. MAGYARORSZÁG (Pádár Nikolett, Hosszú Katinka, Késely Ajna, Ábrahám Lilla) 7:55.73

férfi 4×200 m gyorsváltó:
1. MAGYARORSZÁG (Németh Nándor, Márton Richárd, Holló Balázs, Milák Kristóf) 7:05.38 perc
2. Olaszország (Marco De Tullio, Lorenzo Galossi, Gabriele Detti, Stefano Di Cola) 7:06.25
3. Franciaország (Hadrien Salvan, Wissam-Amazigh Yebba, Enzo Tesic, Roman Fuchs) 7:06.97