Sport lineup
OAKLAND, CALIFORNIA - JUNE 13: The Toronto Raptors celebrate with the Larry O'Brien Championship Trophy after their team defeated the Golden State Warriors to win Game Six of the 2019 NBA Finals at ORACLE Arena on June 13, 2019 in Oakland, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement.   Ezra Shaw/Getty Images/AFP

Óriási meglepetés: kanadai csapat nyerte az NBA-t

A Toronto Raptors az észak-amerikai kosárlabda bajnokság bajnokságban egyetlen csapata, mely nem az Egyesült Államok területén működik. Ráadásul 1995 óta íródó története során még közelében sem volt annak, hogy megnyerje az NBA-t, ehhez képest magyar idő szerint péntek hajnalban írt történelmet: a nagydöntő hatodik mérkőzésén 114-110 arányban legyőzte a címvédő Golden State Warriorst, ezzel a liga történetének első kanadai bajnoka lett.

A sorozatban harmadik bajnoki diadalára hajtó Warriors az ötödik mérkőzést Torontóban tudta megnyerni, s csütörtökön hazai pályán egyenlíthetett, a csapat játékosainak hangulata viszont így sem lehetett a legjobb. A kanadai városban ugyanis Achilles-ín szakadást szenvedett Kevin Durant, aki nélkül az erőviszonyok inkább a Raptors felé billentek a döntő eddigi meccsei alapján.

A találkozón nagy csatára volt kilátás és az együttesek nem is okoztak csalódást. A meccs az első perctől kezdve szoros és izgalmas harcot hozott, s még az utolsó percben is kérdéses volt, ki jön ki győztesen az ütközetből.

Nagy különbség egyszer sem alakult ki a csapatok között, a félidőben három ponttal a Raptors állt jobban, a negyedik negyedet viszont a Golden State kezdte kétpontos előnnyel, négy perccel a vége előtt pedig döntetlent állt az eredményjelzőn. Innen a Toronto tudott elmozdulni, s 2 perc 14 másodperccel a záró dudaszót megelőzően hat pontra elhúzott, ám ezzel még nem döntötte el a meccset.

Az utolsó percben a Toronto előnye egy pontra csökkent, és a Golden State többször is a fordításért támadhatott, ám a legfontosabb pillanatokban játékosai rendre hibáztak, így pedig a Raptors örülhetett története első bajnoki diadalának.

A Torontóban ezúttal nem csupán – a 22 pontos – Kawhi Leonard játszott jól. Pascal Siakam és Kyle Lowry egyaránt 26 pontot szerzett, Fred VanVleet pedig 22-t. A Golden State-nél a harmadik negyedben megsérülő Klay Thompson volt a legjobb 30 ponttal, Andre Iguodala 22, Stephen Curry pedig 21 ponttal zárt.

A finálé legértékesebb játékosa (MVP) Leonard lett, aki 28,5 pontos átlagot produkált a hat meccs során. A tavaly nyáron San Antonióból Torontóba költözött játékos a liga történetének harmadik olyan kosarasa lett, aki két csapat színeiben is kiérdemelte a legjobbnak járó elismerést a döntőben. Ezt megelőzően 2014-ben választották a legjobbnak, miután a San Antonio Spurs legyőzte a Miami Heat gárdját.
(Fotó: Getty Images License Agreement. Ezra Shaw/Getty Images/AFP)