Sport

Suba: Nyerni akarunk!

Az U20-as kézilabda válogatott kapusa a hazai vb előtt elszántabb, mint valaha.

Nem volt más, 12 évesen ezért állították a kapuba, Suba Sárát, aki mára a junior női kézilabda-válogatott meghatározó tagjává vált. A Vác ferencvárosi nevelésű fiatal tehetsége éremmel szeretné zárni a hazai rendezésű világbajnokságot. A 19 éves hálóőr fradizmusról, az ellenfél soraiban átélt bajnoki hajráról és jövőbeli terveiről is mesélt egy hónappal a debreceni vb előtt.

Véletlenül kerültem a kapuba, de az biztos, hogy elég flúgos vagyok hozzá.

Suba Sára 12 évesen kezdett kézilabdázni Balmazújvásorban. Az első edzéseken kevés sikerélmény érte, ám a korosztályos csapatnak épp nem volt egyetlen kapusa sem, így hamar a gólvonal elé állították.

A kézilabda előtt fociztam és szertornáztam, de sehol sem volt olyan jó a hangulat, mint itt. Elsőre beleszerettem a társaságba, és még ha nem is voltam különösebben ügyes, miattuk szerettem lejárni az edzésekre és élveztem a kihívásokat

– meséli a kezdetekről a ma már a Ferencváros kötelékébe tartozó, az idei szezont kölcsönben a Vácnál töltő hálóőr.

Suba a dunakanyari klub játékosaként különleges helyzetben találta magát. Anyaegyesülete, a Fradi az utolsó fordulóig harcban állt a bajnoki címért, végül csak eggyel rosszabb gólkülönbsége miatt maradt alul a címvédő Győrrel szemben. Az utolsó fordulóban épp a Vác volt az ellenfél. Az FTC 42-24-re nyert, de ez is kevés volt az üdvösséghez.

Furcsa volt úgy készülni a mérkőzésre, hogy a szívem a Ferencvárosért dobog, de a kötelességem az volt, hogy a Vácért tegyek meg mindent. Sokan támadtak minket, hogy biztos eladjuk majd a meccset, de tudtuk, mi a feladatunk, mit kíván a sportszerűség. Mindent megtettünk azért, hogy megnehezítsük a Fradi dolgát. Végül nem csak én védtem, de így is sokáig emlékezetes marad a mérkőzés.

A 19. születésnapját június közepén ünneplő kapus még csak 15 volt, amikor bemutatkozott a Balmazújváros NB1/B-s felnőtt csapatában. A zöld-fehér klub már a következő idényben lecsapott rá. Kollégistaként került Budapestre, ahol az új körülmények mellett az önállósodással is meg kellett küzdenie.

Viszonylag hamar megszoktam a nagyvárosi létet. A csapattársaim sokat segítettek, megmutatták a várost, hogy mire érdemes figyelni. Összességében egész könnyedén ment a beilleszkedés. Nagyon igaz, amit a Ferencvárosról mondanak. A Fradi-szív összeköt. Aki ide kerül, az egy nagyon-nagy család tagja lesz, ahova amilyen nagy presztízs, akkora öröm is tartozni

– idézte fel kezdeti élményeit a sportolónő.

A kapus úgy érzi, az elmúlt három év sokat jelentett fejlődésére nézve. A zöld-fehérek korosztályos csapataiban állandó játéklehetőséghez jutott, ami véleménye szerint meghatározó ebben a szakaszban. Ennek is köszönheti, hogy Vácott idén 26 bajnokin volt a meccskeret tagja.

Suba 2015-ben mutatkozott be az utánpótlás-válogatottban.

Addig inkább csak hobbi volt a sport. A behívó fordulópontot jelentett, akkor éreztem először, hogy tényleg megéri dolgozni, és érdemes komolyabban tekinteni a kézilabdára.

Az előző idényben tagja volt az U19-es Európa-bajnokságon elődöntőig menetelő csapatnak is, amely aztán negyedik helyen zárt Szlovéniában. Az idei, haza rendezésű világbajnokságon éremnél nem adná alább.

A debreceni junior-vb-n Montenegró, Brazília, Portugália, Elefántcsontpart és Norvégia vár a mieinkre.

Egész jó csoportunk van. Nyerhető meccseink lesznek egészen az utolsó fordulóig. Akkor jönnek majd a norvégok. Tavaly felkészülési meccsen volt, hogy ők nyertek nyolc-tíz góllal, aztán rá pár nappal mi. Az Európa-bajnokságon aztán szintén megvertük őket, szóval tőlük sincs okunk félni.

A sportolónő elsődleges célja az, hogy a magyar NB1-ben bizonyítson. Véleménye szerint, jelenleg sehol sincs ennél jobb női bajnokság.

Persze ha jönne egy külföldi lehetőség, egyszer szívesen kipróbálnám magam. Vonz az idegen kultúra, de nem mindenáron. A legjobb az lenne, ha a Magyarországon lehetnék első számú kapus idővel, de ehhez még nagyon sokat kell dolgoznom és fejlődnöm. Itthon akarok bizonyítani.

A tehetséges hálóőr a tanulást sem hanyagolja el: jövőre érettségizik és tervei szerint az élsport mellett közgazdásznak tanul majd.

Szponzorált tartalom

A világbajnokságot Debrecenben rendezik július 1-14 között.

Helyszínek: Főnix Csarnok, Hódos Imre Rendezvénycsarnok
Csoportok:

A-csoport: MAGYARORSZÁG, Norvégia, Montenegró, Brazília, Portugália, Elefántcsontpart
B-csoport: Oroszország, Dél-Korea, Szlovénia, Kína, Chíle, Izland
C-csoport: Dánia, Hollandia, Románia, Angola, Japán, Paraguay
D-csoport: Franciaország, Németország, Spanyolország, Horvátország, Egyiptom, Svédország

A magyar válogatott csoportmérkőzései (Főnix Csarnok):

Július 1.: Magyarország-Brazília
Július 4.: Magyarország-Elefántcsontpart
Július 5.: Magyarország-Portugália
Július 7.: Magyarország-Montenegró
Július 8.: Magyarország-Norvégia

A további program:

Július 10-11.: Elnöki Kupa:
Július 10.: nyolcaddöntők
Július 11.: mérkőzések a 9-16. helyért
Július 11.: negyeddöntők
Július 13.: mérkőzések az 5-8. helyért
Július 13.: elődöntők
Július 14.: helyosztók (5., 7.), bronzmérkőzés, döntő

A cikk a Magyar Kézilabda Szövetség támogatásával készült.

 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik