Miskolc, 2018. február 14.
Raksányi Krisztina (k) a gyõztes kosarat dobja be a nõi kosárlabda Európa-bajnoki selejtezõ negyedik fordulójában játszott Magyarország – Litvánia mérkõzésen Miskolcon 2018. február 14-én. A magyar válogatott 78-76-ra gyõzött.
MTI Fotó: Vajda János

Kosár-Eb: vért izzadva nyert selejtezőt a magyar válogatott

Aranyossy Áron

újságíró. 2018. 02. 14. 21:13

A magyar női kosárlabda-válogatott 78-76-ra legyőzte Miskolcon a litván csapatot szerdán az Európa-bajnoki selejtezősorozat negyedik fordulójában, ezzel nagy lépést tett a kijutás felé.

Székely Norbert szövetségi kapitány együttese novemberben Litvániát vendégként (73-70), míg Albániát házigazdaként (137-48) győzte le, majd a harmadik fordulóban elszenvedte első vereségét: a továbbra is veretlen oroszok szombaton 71-64-re nyertek Miskolcon. A litvánok négy napja megszerezték első győzelmüket azzal, hogy 119-61-re diadalmaskodtak Albániában.

A szerdai csatát a csapatkapitány Raksányi Krisztina triplája vezette be, ám a jól védekező baltiak a nyitónegyed végére már előnyben voltak. A nagyszünetben 45-40 volt az állás, főleg a mieink irányítottak, de végig szoros volt az eredmény.

Térfélcsere után a 208 centis Határ Bernadett is bekapcsolódott a pontgyártásba, 60-44-nél megroppanni látszottak a baltiak, ám csakhamar rendezték soraikat, és – részben a hazaiakra kirótt technikai hibák miatt – egy 12-0-s rohammal felzárkóztak. Monika Grigalauskyte hármasa miatt az utolsó negyed már csak 61-59-ről indult, majd a vendégek átvették a vezetést.

Nyílt lett ismét a meccs, óriási küzdelem zajlott a Generali Arénában, magyar részről ekkor újra Raksányi vitte a prímet. Székely Norbert 67-72-nél időt kért, de ezt követően is sorra maradtak ki a hazai dobások, míg az ellenfél alig hibázott. Egy perccel a vége előtt ennek ellenére is 74-74 állt a nagyórán, Határ elvesztette a labdát, de rögtön jóvá is tette a hibáját (76-76), a sorsdöntő kosarat pedig a 18 pontig jutó Raksányi dobta be. A válogatott legjobbja Határ lett 20 ponttal.

Nehéz most bármit is mondani… Sejtettük, hogy nehéz meccs lesz, bár a harmadik negyedben már nyerő helyzetben voltunk. Biztos vagyok benne, hogy ez a mérkőzés bevonul a magyar kosártörténelembe

– mondta a mérkőzés után Székely.

A 2019-es Eb-nek Szerbia és Lettország ad otthont, a selejtezőből a nyolc csoportgyőztes és a hat legjobb második vesz részt a tornán. A 3/1-es győzelmi mérleggel csoportmásodik magyar válogatott novemberben, az Albánia és Oroszország elleni idegenbeli találkozókkal zárja a selejtezősorozatot.

Fotó: Vajda János/MTI