Hungary's Balázs Baji celebrates his third place in the final of the men's 110m hurdles athletics event at the 2017 IAAF World Championships at the London Stadium in London on August 7, 2017.  / AFP PHOTO / Kirill KUDRYAVTSEV

Két világcsúcs, történelmi atlétikai érem – az idei országos rekordok

Aranyossy Áron

újságíró. 2017. 12. 29. 19:00

Idén egészen elkényeztettek bennünket a magyar sportolók, már-már azt mondhatjuk, hogy sorra dőltek meg az országos csúcsok. A hazai rendezésű úszó-világbajnokság parádésan sikerült, de az atlétikai világbajnokságon is született sporttörténeti eredmény. Összeszedtünk néhány kimagasló rekordot a 2017-es évből.

Baji Balázs

Kezdjük rögtön a megkerülhetetlen sikertörténettel, Baji Balázzsal. A 110 méteres gátfutás magyar csillaga idén már háromszor futott országos csúcsot. Először június 5-én, Prágában 13.24-et, majd június 28-án, Ostravában 13.23-as időt ért el, végül július 4-én, Székesfehérváron 13.15-ös űridőt produkált. Arról is szó esett, hogy Baji lehet az első fehér futó, aki 13 másodperc alatti teljesítményt nyújthat és bár ez nem sikerült, az atlétikai vébén 13.28-cal bronzérmet szerzett, amellyel ő lett az első magyar érmes atlétikában, aki futásban dobogós helyen végzett.

A 28 éves, állatorvosként praktizáló békéscsabai sportoló a magyar atlétika 12. világbajnoki érmét szerezte, a mostanin az elsőt. Ő az első vébéérmes futónk, sőt, már az is bravúr, hogy döntőzött, mivel 5000 méternél rövidebb távon ezt megelőzően 1987-ben volt legutóbb magyar finalista.

Helebrandt Máté és Madarász Viktória

Maradjunk a londoni atlétikai világbajnokságnál, amelyen a magyar gyaloglósport legnagyobb sikerét érte el Helebrandt Máté, miután hatodik helyen végzett 50 kilométeres gyaloglásban. Az egyéni csúcsát tíz perccel, a 16 éves országos csúcsot pedig négy perccel tudta megdönteni az első világbajnokságán résztvevő magyar atléta. Érdekesség, hogy a nőknél szintén gyaloglásban született új országos rekord a vébén: 10 000 méteren Madarász Viktória 42:56.74 állított fel új csúcsot. Mi több, Madarász 20 kilométeren is rekorder lett, ezen a távon 1:30:05-ös országos csúccsal ért célba a 12. helyen.

Németh Nándor

Térjünk át az úszókra, ugyanis 2017-ben rendkívüli eredmények születtek a medencében. Az áprilisi országos bajnokságon a 17 éves Németh Nándor 100 gyorson szenzációs csúcsot produkált: 48.64-es idejével egy csapásra a világranglista 10. helyén, valamint a vb-válogatottban találta magát.

Molnár Flóra

Hasonlóan szenzációs volt júniusban Molnár Flóra, aki a római nemzetközi úszóverseny 50 pillangón parádézott. A 19 esztendős úszó 26.15 másodperccel negyedikként ért célba a szám döntőjében, amivel csaknem fél másodperccel megjavította az országos csúcsot – ezt Bordás Beatrix tartotta 26.43 másodperccel.

Budapesti vizes vb

A hazai rendezésű világbajnokságon dúskáltunk a sikerekben. A mindössze 17 esztendős Milák Kristóf 100 pillangón kétszer is junior világycsúcsot úszott az előfutamokon és ötödik helyen jutott középdöntőbe. Ezek után nemhogy visszaesett, javult a teljesítménye, szenzációs úszással, 50.62-re javítva a junior világcsúcsot ezüstérmet szerzett Milák.

Nem maradhat ki a rekordok halmozásából Hosszú Katinka sem, az Iron Lady fantasztikus volt a világbajnokságon. Kétszáz méter háton még úgy is megjavította saját országos csúcsát, hogy nem is ő nyerte a döntőt.

Megjavítottam az egyéni rekordomat, ami ugye országos csúcsot is jelent,pedig megmondom őszintén, nem voltam most annyira biztos a jó úszásban, hiszen csak a hetedik helyen jutottam a fináléba.

– mondta Hosszú, miután kiszállt a medencéből.

Az Iron Lady egyébként világbajnoki rekordot is úszott, nála gyorsabban még senki sem úszott 400 vegyesen a vébé történetében, 4:29,33-as idejével övé a vb-csúcs.

Parádés teljesítménnyel rukkolt elő a magyar 4×100 méteres férfi gyorsváltónk, egyrészt Kozma Dominik 48,26-ra javította az országos csúcsot, másrészt maga a váltó összesített ideje is az ország eddigi legjobbja. Kozma mellett Németh Nándor, Holoda Péter és Bohus Richárd hozták idő a káprázatos 3:11,99-es időt, amivel világbajnoki bronzérmet szereztek. Ezután hangzott el az azóta elhíresült nyilatkozat arról, hogy mi minden van a magyar úszók gatyájában.

A magyar úszók összesen két arany-, öt ezüst- és 2 bronzéremmel zárták a világbajnokságot, ezzel kilencedik helyen végeztünk az éremtáblázaton.

Kozma, Milák, Lobanovszkij

Kozma Dominik országos csúccsal nyert aranyérmet az úszó világkupa-sorozat berlini állomásán augusztus elején 200 méter gyorson (1:43.03-as), míg Milák Kristóf szintén augusztusban a junior-vébén állított fel új honi rekordot 50 méter pillangón (23.72). A decemberi úszó-Európa-bajnokságon férfi 50 méter gyorson Lobanovszkij Maxim 21.18 másodperces országos csúcsot úszott a futamában,

Major Veronika

Térjünk át az úszásról a jóval kevesebb figyelmet kapó sportlövészetre. A 2017-es országos bajnokságon ugyanis Major Veronika beállította a világcsúcsot sportpisztolyban. A 30 pontlövészetben egyetlen kilencest lőtt, és a 30 gyorsból ötöt, így 594 körrel végzett a szeptemberi OB-n. A 20 éves versenyző ezzel két körrel javította meg a felnőtt és nyolccal a junior magyar csúcsot, eredménye pedig megegyezett az aktuális világcsúccsal!

Történelmi lovas siker

A díjugrató Világkupa 38 éves története során először, Magyarországon tenyésztett ló, Magyarországon felnőtt lovassal szerepelt: Timpex Bölcsész nyergében Ifj. Szabó Gábor jutott be a világ legjobbjai közé áprilisban. A vk nagydöntőjében ló és lovasa magabiztosan vette a 160 cm-es akadályokat, csak a hármas ugrás B és C eleménél hibáztak, amely a huszonegyedik helyet jelentette számukra. Ez minden idők második legjobb magyar teljesítménye, de Magyarországon tenyésztett és kiképzett ló most először tudta a döntő összes pályáját ilyen nagyszerűen teljesíteni.

Gyorskorcsolya

Végezetül pedig itt a gyorskorcsolya, amelyről már mi is megírtuk korábban, hogy szép reményeink lehetnek a pjongcsangi téli olimpián a sportágban. Nagy Konrád 500 és 5000 méteren is országos csúcsot ért el Kanadában: a 25 éves versenyző előbb 5000 méteren 6:37.26-tal döntötte meg saját rekordját, majd 500 méteren négy századot faragott saját csúcsából, 35.94-gyel ért célba. Nagy ezer méteren is beállította a legjobb magyar időt – szintén Kanadában, az olimpiai kvalifikációs világkupaversenyén – 1:08.78-cas idejével.

A hölgyeknél Kónya Zsófia 1000 méteren “csak” a negyeddöntőig jutott, de 1:29.185 perces idejével így is megdöntötte Bácskai Sára Luca országos csúcsát.

Fotó: AFP / Kirill Kudryavtsev