A Graz nem nyerni jár Fehérvárra

Két héten belül másodszor is nyert az EBEL 15. fordulójában a SAPA Fehérvár AV 19 a Graz 99ers csapata ellen, így zsinórban ötödször is győzték le őket.

Legutóbb a két csapat találkozóján a Kevin Primeau menesztése után egy meccsre megbízott Palkovics Krisztián, Sille Tamás duó irányításával aratott győzelmet a SAPA Fehérvár AV 19 a graziak ellen. Azóta a fehérváriak megtalálták Primeau utódát, Jan Neliba személyében. A cseh szakvezető nem bízott semmit a véletlenre, a csapatok bemelegítése közben hol tanítványait, hol, pedig a narancssárga-feketéket leste árgus szemekkel. Ez annyiban volt új azok számára, akik korábban érkeztek a csarnokba, hogy az eddigi vezetőedzők vagy a lelátóról kísérték figyelemmel a gárdát, de volt olyan, aki a csapatra bízta, és az öltözőben maradt…

Mike Kadar a Pittsburgh Penguins erőnléti edzője dobta be a korongot, aki azért ennél sokkal nagyobb csarnokokhoz van szokva, ám az sem kizárt, hogy a magyar gyökerekkel rendelkező szakember még egyszer hazánkban fog munkát vállalni. Állítólag gondolkodik azon, hogy magyar állampolgárságot is felveszi, ám addig is két hétig a fehérváriak munkáját segítette.

Az első harmadban igazán nem emelkedett a szurkolók vérnyomása, jobbára erős mezőnyjátékot láthattak a szurkolók, különösebben nagy helyzetek nélkül. Nehezen jöttek a passzok, és voltak percek, amikor beszorult kapuja elé a Volán, de a grazi támadók sem álltak a helyzet magaslatán. Igaz, a hazai csatárok is azt hihették, hogy lövés nélkül is lehet meccset nyerni…

Lendületesebben kezdte a Fehérvár a középső harmadot, több lehetősége is volt a kék-fehér gárdának, de egészen a 30. percig kellett várni a gólra. Ekkor Vas Márton talált be Ladányi Balázs passzából. A gól határozottan jót tett a meccsnek, még jobban megélénkült a játék, ám a második szünetig már nem jegyezhettünk újabb találatot. Bíztató volt azonban a folytatásra, hogy több mint másfél perces emberelőnnyel kezdhette a záró húsz percet a Volán.

Az előnyt nem sikerült kihasználni, ezzel mintegy felébredt a Graz. Úgy tűnt, mintha fogyott volna az üzemanyag tartályból a hajtóerő, a koncentrálás alábbhagyott. Talán ennek is volt köszönhető, hogy Tokaji Viktor végleges fegyelmit kapott – boteldobásért – és a grazi támadások is egyre hatékonyabbak lettek. Amitől sokan tartottak aztán az 54. percben be is következett, egyenlítettek a vendégek. Ladányit küldték ki két percre, és ezt Greg Day 12 másodperc alatt be is lőtte.

Jöhetett a ráadás, ahol a vendéglátók nemcsak fölénybe kerültek, hanem három és fél perces emberelőnybe is kerültek. Máás lapra tartozik, hogy mégis Adam Munrónak kellett nagyot védenie Thomas Vanek ziccerénél. Már-már a Volán drukkerek felkészültek a szétlövésre, amikor 15 másodperccel a vége előtt jött Vas és eldöntötte az összecsapást.

Jegyzőkönyv:

SAPA Fehérvár AV 19 – Moser Medical Graz 99ers 2-1 – szétlövéssel (0-0, 1-0, 0-1, 1-0)

Székesfehérvár, 3382 néző

Vezette: Erd (osztrák), Fajdiga (szlovén), Hütter, Widmann (osztrákok)

SAPA Fehérvár AV 19: Munro – Horváth A., Hetényi P. 1, Ladányi (1), Vas M. 2, Sofron (1) – Pratt (1), Durco, Mihály Á., Johansson, Banham – Pozsgai, Tokaji, Kovács Cs., Metcalfe, Sikorcin – Hajós, Orbán, Magosi Bailey, Benk

Vezetőedző: Jan Neliba

Moser Medical Graz 99ers: Cloutier – Jarret (1), van Ballegooie (1), Vanek, Day 1, Latendresse – Reinthaler, Lannon, Lefebvre, Frischmon, Ganahl – Lembacher, Delmore, Iberer, Wren, Labelle – Oraze, Holst, Moderer, Zusevics

Vezetőedző: Mario Richer

Kiállítások: 8 perc + végleges fegyelmi (Tokaji) illetve 17 perc + 10 perc fegyelmi (Jarrett) + végleges fegyelmi (Wren)

Edzőszemmel:

– A második harmadban alapoztuk meg a győzelmünket, amikor nagyon jól, célratörően, és agresszívan játszottunk. Több gólt is szerezhettünk volna, és akkor könnyebb lehetett volna a vége. Nagyon meg kell becsülni ezt a két pontot, hiszen egy rendkívül erős ellenféllel szemben értük el. A védekezésünkön egyértelműen javítanunk kell, túlságosan sokat erőltetjük úgy a támadásokat, hogy közben a védekezésre kevesebb figyelmet fordítunk. A támadásainknál, pedig egyszerűbben kellene kapura törni.– Jan Neliba a Fehérvár vezetőedzője

– Nagyon izgalmas mérkőzés volt, amelyen feltétlenül rászolgáltunk az egy pontra. Helyenként közel voltunk a két ponthoz is, de a hosszabbításban nagyon sokat voltunk emberhátrányban, és ezt már nem tudtuk kivédekezni, a liga egyik legjobb emberelőnyös játékát játszó csapat ellen. Ez túlságosan nagy falatnak bizonyult… – Mario Richer a Graz vezetőedzője