Az emberek egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy a telefonjaikon, okos készülékeiken található alkalmazások pontosan mit is csinálnak a készülékeken: mennyire figyelik a felhasználók tevékenységét, mennyire követik az online jelenlétüket, és a többi.
A Kaspersky Lab úgy találta, hogy az emberek 61%-át kellemetlenül érinti, ha egy weboldal vagy applikáció használni akarja a helymeghatározási adatokat. 2016-ban a felhasználók csupán 39%-át zavarta ez, tehát
További 56%-ot az is kifejezetten nyugtalanítja, hogy bárki láthatja, mit csinál vagy mit néz a készülékén, az emberek felét pedig az nyomasztja, hogy készüléke alapján beazonosíthatóvá válik tartózkodási helye.
TÉNYLEG NEM ÁRT FÉLNI
Sajnos nem megnyugtató tény, de ezek a félelmek abszolút megalapozottak. A Kaspersky Lab szakértői megállapították, hogy az alkalmazásoknak nemcsak hatalmas mennyiségű adathoz van hozzáférésük (például olyan fontos adatokhoz, mint a kontaktlista, a tevékenység, vagy tartózkodásuk), hanem sokszor dolgoznak a háttérben anélkül, hogy erről a felhasználónak tudomása lenne. A kutatás eredményei szerint az androidos alkalmazások 83%-ának van hozzáférése a felhasználók érzékeny adataihoz, és 96%-a képes a háttérben működni.
Az emberek többsége kihagyja az adatbiztonsági- és adatvédelmi intézkedéseket. Például a felhasználók 47%-a elismerte, nem figyel oda a már letöltött alkalmazások engedélykéréseire. Majdnem minden ötödik ember (21%) szintén nem figyel arra, hogy milyen jogosultságokat ad egy frissen telepített alkalmazásnak. Emiatt egyre többen lehetnek érintettek egy esetleges adatszivárgásban.