Kultúra

Kalapács alá kerül a világ egyik első számológépe, egymilliárdnál többet is érhet

SSPL / Getty Images
SSPL / Getty Images
Ez az egyetlen fennmaradt példány, ami magánkézben maradt.

Új gazdához kerülhet a Blaise Pascal francia matematikus, fizikus, vallásfilozófus (1623-1662) által 1642-ben felfedezett első mechanikus számológép (pascaline) kilenc létező példányának egyike, az egyetlen, ami jelenleg is magánkézben van – írja az MTI.

A november 19-én Párizsban megvásárolható pascaline leütési árát a szakértők 2-3 millió euróra teszik, így az árverési jutalékok nélkül akár közel 1,2 milliárd forintot is érhet.

Ez volt az első kísérlet, hogy gép munkájával helyettesítsék az emberi szellemet, hogy gépesítsék a fejben, illetve írásban való számolást

– jelentette be közleményben a Chistie’s londoni aukciósház, ami hozzátette: az eszközt a Léon Parcé könyvtár eladásának részeként bocsátják aukcióra.

Léon Parcé Blaise Pascal műveinek szenvedélyes gyűjtője volt, aki 1942-ben egy olyan árustól vásárolta meg a gépet, aki úgy gondolta, hogy egy működésképtelen zenedobozt tart a kezében.

A francia tudós 1642-ben, mindössze tizenkilenc évesen tervezte meg a számológépet, hogy a normandiai adóügyekben ítélkező bíróságot segítő apjának, Étienne Pascalnak nyújtson segítséget, aki a tartomány adóbevételeinek átszervezésén dolgozott.

A Pascal által létrehozott húsz számológépből mindössze kilenc maradt fenn. Ezek közül több a párizsi Musée des Arts et Métiers-ben látható, de a Clermond-Ferrandban lévő Henri-Lecoq múzeum, egy drezdai gyűjtemény, illetve az IBM bonni gyűjtemény is büszkélkedhet egy példánnyal.

Wikimedia Commons

A pascaline-ok háromfélék voltak: az egyik decimális, így összeadásra, kivonásra, szorzásra és osztásra alkalmas, a másik a könyvelést segíti, a harmadik pedig távolságok kiszámításra, illetve földmérésre alkalmas.

Az árverésre kerülő példány ezek közül az utóbbi kategóriába tartozik, mégpedig egyedüliként. Ez nyilvánvalóan értéknövelő tényező, épp úgy, mint az a tény, hogy továbbra is működőképes.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik