Kultúra hátsó ablak

Még a jegesmedvék átköltöztetéséről is gyönyörű plakátot készítettek a szovjetek

Faba-Photography / Getty Images
Faba-Photography / Getty Images
A két világháború közti szovjet plakátművészet tele volt csodákkal.

A száz éve aktív grafikusok és művészek az avantgárd és a Weimarban született Bauhaus térnyerése után hirtelen eltávolodtak a míves, sokszor festményekre emlékeztető plakátok és realisztikus művek készítésétől, és sokszor előtérbe kerültek az egyszerűbb, letisztult vizuális megoldások: ennek nyomát számos termékcsomagolás, festmény, szobor, vagy akár használati tárgy is kitűnően tükrözi.

Kevés ország művészete tükrözi ezt jobban, mint a Szovjetunióé, ahol szinte napi rendszerességgel születtek csodák, így az általunk korábban már bemutatott propagandaplakátok, valamint azok alkoholfogyasztás ellen harcoló társai.

A sort akár a végtelenségig is folytathatnánk, felsorolva a földrésznyi ország lakói által gyakran látott darabokat, azok közül azonban kevés lehet meglepőbb a leningrádi állatkert számára 1928-ban született darabnál, ami egy egyszerű információt közöl:

emlékezteti a látogatókat arra, hogy a jegesmedvéket a kertből egy hatvanezer vödör vizet elnyelni képes medencébe költöztették.

Ez első hallásra akár egy egyszerű, mindössze a ragadozók képét magán viselő plakátot is eredmémnyezhetett volna, de mégsem így történt, hiszen a végeredmény így festett:

Ajánlott videó

Olvasói sztorik