Tizedik alkalommal adták át a Margó-díjat a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál keretében megrendezett Őszi Margó Irodalmi Fesztiválon. A 2015-ben indított, a Bookline kiemelt támogatásával megvalósuló kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet az első prózakötetes szerzőkre, és ezen keresztül is népszerűsítse a hazai kortárs irodalmat. Az idei díjazott Kemény Lili lett, aki a Nem című regényéért kapta meg az elismerést.
A Nem mindenféle értelemben határsértő regény: az énelbeszélés, az egyén és a politika, a családi mitológia, a testiség, a valóság és a fikció és az elbeszélhetőség határait kutatja. Határsértő az olvasói elvárásokkal szemben is. Kemény Lili az én-feltárás és a szembenézés során olyan nyelven szólal meg, ami Freudról, az alkotásról és az elbukásról, a finoman szólva is összetett párkapcsolatairól, a drogozásról és a szexről hasonlóan képes beszélni
– mondta laudációjában Valuska László, a Margó Irodalmi Fesztivál igazgatója, rajta kívül Antal Nikolett (Fiatal Írók Szövetségének volt elnöke), Czinki Ferenc (Szépírók Társasága elnöke) és Ott Anna (Hadik Kávéház, Margó Irodalmi Fesztivál) alkották a szakmai zsűrit.
A nyertes a díjjal egymillió forintot, valamint kiemelkedő mértékű kereskedelmi és médiatámogatást is kap, hiszen a Bookline, a Margó-díj kiemelt támogatója 15 millió forint értékben járul hozzá a nyertes könyv népszerűsítéséhez. Idén második alkalommal adták át a Margó x Erste #higgymagadban különdíjat. A legjobb tízből az Erste választotta ki azt a szerzőt, akinek története leginkább megtestesíti a #higgymagadban faktort. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor nyerték, Lesz majd minden című közösen írt regényükkel.
A Margó-díjat tizedik alkalommal adták át, az elmúlt kilenc évben Totth Benedek, Milbacher Róbert, Szöllősi Mátyás, Mécs Anna, Fehér Boldizsár, Harag Anita, Halász Rita, Vonnák Diána és Visky András kapta meg az elismerést.