Nagyvilág

Trump átnevezi a Pentagont

WIN MCNAMEE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
WIN MCNAMEE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Donald Trump amerikai elnök elrendelte, hogy a védelmi minisztériumot (Department of Defense) a jövőben régi nevén, háborús minisztériumnak (Department of War) hívják.

Az erről szóló végrehajtási rendeletet pénteken írja alá. E szerint a Pentagonra a jövőben másodlagos hivatalos elnevezésként háborús minisztériumként lehet hivatkozni, a jelenlegi védelmi miniszter, Pete Hegseth pedig háborús miniszter lesz.

A Pentagon – amely az amerikai fegyveres erőket irányítja – a háborús minisztérium utódja, 1789-től 1947-ig viselte ezt a nevet.

A BBC megszerezte az elnöki rendelet szövegét, amelyben ez áll:

A háborús minisztérium elnevezés erősebb üzenetet hordoz a felkészültségről és az elszántságról, mint a védelmi minisztérium, amely csupán a védekezési képességeket hangsúlyozza.

Az intézkedés célja, hogy „erőt és elszántságot sugározzon”.

Ezen felül Hegseth feladatul kapja, hogy dolgozzon ki törvényhozási és kormányzati javaslatokat a név végleges, hivatalos megváltoztatására, mivel Trump önmagában, kongresszusi jóváhagyás nélkül nem módosíthatja a minisztériumok nevét.

A Fehér Ház egyelőre nem közölte, mennyibe kerül a névváltoztatás, de az amerikai sajtó szerint akár több milliárdos költségvonzata is lehet a több száz hivatali felirat, embléma, e-mail cím, egyenruha lecserélésének.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik