Nagyvilág

Trump újra megnyitná a világ leghíresebb börtönét: mi lesz az Alcatrazzal?

Tayfun Coskun / ANADOLU / AFP
Tayfun Coskun / ANADOLU / AFP
Az amerikai elnök a hétvégén bejelentette, hogy újra börtönként fogják használni az Alcatrazt, ahol annak idején még Al Capone is raboskodott, de már több mint 60 éve múzeumként üzemel. A váratlan bejelentés után bemutatjuk a San Francisco-öbölben található hírhedt börtönsziget történetét.

Az Amerikai Egyesült Államok 47. elnöke, Donald Trump vasárnap este bejelentette, hogy kibővítik és újra börtönként fogják használni a bezárása előtt a világ leghírhedtebb büntetés-végrehajtási intézményének tartott börtönét, a San Francisco-öböl azonos nevű szigetén álló Alcatrazt, ami az elmúlt hat évtizedben turisták tízmillióit vonzó múzeummá vált.

Az elnök azt írta a saját közösségi oldalán megosztott bejegyzésében, hogy azért van szükség arra, hogy a sziget ismét börtönként funkcionáljon, mert az Egyesült Államokat „túl sokáig sanyargatták a gonosz, erőszakos és visszaeső bűnözők, a társadalom söpredéke, amely soha nem fog mást tenni, minthogy nyomorúságot és szenvedést okoz”. Trump szerint az Alcatraz a törvény, a rend és az igazságosság szimbólumaként szolgál majd, ahol az USA legkegyetlenebb és legerőszakosabb bűnözőit fogják elhelyezni. „A múltban, amikor komolyabb nemzet voltunk, nem haboztunk bezárni a legveszélyesebb bűnözőket, és távol tartani őket bárkitől, akinek árthattak” – fogalmazott Trump.

Az észak-kaliforniai nagyváros partjaitól mintegy két kilométerre található sziget történetének ismeretében azonban könnyen lehet, hogy a váratlan elnöki bejelentésnek annyi következménye lesz, mint annak a kampányígéretnek, hogy Trump az újraválasztása után egy nap alatt békét fog teremteni Ukrajna és Oroszország között.

Katonai erőd volt, mielőtt az első supermax börtönné alakították volna

A történelem első maximális biztonságú börtönének számító, a Szikla néven is ismert Alcatraznak otthont adó 90 ezer négyzetméteres sziget eredetileg a miwok és az ohlone törzsek területének számított, de a rossz minőségű talaja miatt szinte csak horgászni és tojásokat keresni jártak ide az őslakosok. Alcatraz-szigetnek – vagyis Pelikán-szigetnek – pedig azután nevezték el, hogy a spanyol hódítók 1775-ben felfedezték.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik