Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének lépései aláássák Bosznia-Hercegovina intézményeit, és veszélyeztetik biztonságát és stabilitását
írta pénteken az X-en Marco Rubio amerikai külügyminiszter, majd hozzátette, hogy az Egyesült Államok arra ösztönzi Bosznia-Hercegovina politikai vezetőit, hogy vegyenek részt konstruktív és felelősségteljes párbeszédben.
Február végén Dodik, aki Orbán Viktor szövetségese, azt állította, hogy 300 magyar terrorelhárító tartózkodott a boszniai Szerb Köztársaság területén, a hivatalos nyilatkozatok szerint kiképzés és gyakorlat céljából, míg a boszniai határrendészet 70 magyar terrorelhárító rendőr érkezéséről kapott értesítést. Ugyanaznap Dodikot első fokon a bíróság egy év börtönre ítélte azért, mert nem tartotta be, nem hajtotta végre vagy akadályozta a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit.
Egy héttel később aztán a VSquare hírportál arról írt, hogy valójában nem gyakorlatozni mentek a magyar egységek Boszniába az elnök ítélethirdetése előtt néhány nappal, hanem azért, hogy szükség esetén Horvátországon keresztül kimenekítsék Orbán szövetségesét az országból.
A Vsquare szerint Orbán Viktor február 17-én Dodikkal és Aleksandar Vučić szerb elnökkel tárgyalt Budapesten, majd a magyar kormányfő parancsba adta a magyar Terrorelhárítási Központ (TEK) vezetőinek, hogy nagy erőkkel vonuljanak ki Banja Lukába arra az esetre, ha segíteniük kellene Dodiknak megakadályozni a letartóztatást. Az állítólagos terv szerint Dodikot a dél-magyarországi Mohács közelében vitték volna át a határon – a horvát hatóságok értesítése nélkül. Orbán tagadta, hogy ilyesmit terveztek volna.
A VSquare azt nem tudja, melyik fél tervelte ki az akciót, de végül nem hajtották végre: Dodik fellebbezett az ítélet ellen, így egyelőre nem fenyegeti börtönbüntetés, ráadásul Horvátország és az Egyesült Államok is értesült a tervről. Bosznia-Hercegovina csütörtökön hivatalosan is kérte a magyar békefenntartók lecserélését az országban.
Az amerikai külügyminiszter pénteki bejegyzése ugyan a Dodik kimenekítését célzó tervről konkrétan nem szól, de így is van benne üzenet Magyarország számára is. Rubio ugyanis azzal zárta a posztot, hogy
Felszólítjuk a régióbeli partnereinket, hogy csatlakozzanak hozzánk e veszélyes és destabilizáló magatartás elleni küzdelemben.
Az Egyesült Államok figyelmeztetése Dodikkal kapcsolatban azért is érdekes, mert az Orbán-kormány rendre azt hangoztatja, hogy rendkívül jó kapcsolatot ápol a Trump-kormányzattal, sőt, az utóbbi időszakban az USA-t szorosabb szövetségesének tekinti, mint az Európai Uniót.
Az EUFOR ideiglenesen megnöveli katonai erőit Bosznia-Hercegovinában
Az Európai Unió bosznia-hercegovinai békefenntartó missziója, az EUFOR Althea megerősítette, hogy ideiglenesen megnöveli katonai erőit az országban az ott élő állampolgárok biztonságának érdekében.
Az EUFOR képessége kulcsfontosságú Bosznia-Hercegovina biztonságának és stabilitásának további támogatása szempontjából. A következő napokban a lakosság fokozott EUFOR-jelenlétet észlelhet – olvasható a hivatalos közleményben, amelyet a Klix.ba boszniai hírportál ismertetett szombaton.
Az EUFOR továbbra is pártatlan, többnemzetiségű és tekintélyes haderő, amely rendelkezik a szükséges katonai erőforrásokkal ahhoz, hogy támogassa a bosznia-hercegovinai hatóságokat a stabil és biztonságos környezet fenntartásában Bosznia-Hercegovina minden állampolgára számára. Az EUFOR továbbra is elkötelezett e feladat mellett
írták. Denis Becirovic, a háromtagú boszniai államelnökség soros vezetője pénteken felszólította az EUFOR-t, hogy sürgősen kérjen erősítést az ország stratégiai pontjaira, hogy megakadályozzák a további destabilizációt.
A bosnyák Becirovic megítélése szerint támadás folyik az alkotmányos rend ellen, mert Milorad Dodik és társai megpróbálják elérni a bosznia-hercegovinai alkotmány hatálytalanítását, ami szerinte az 1992-1995-ös háborút lezáró daytoni megállapodás megsemmisítésére irányuló, „tíz éve tartó erőfeszítéseik csúcspontja”.
Dodik csütörtökön írta alá a boszniai szerb igazságügyi szervek szövetségitől történő elszakadásáról szóló jogszabályokat, amelyeket a boszniai szerb parlament február 27-én, két nappal azután fogadott el, hogy a bíróság elítélte.
A bosznia-hercegovinai alkotmánybíróság pénteken hatályon kívül helyzete ezeket a törvényeket, amelyek alkotmányosságáról a végső döntést az ország legfelsőbb bírósága hozza meg.