De csak a Nyugat ukrajnai tevékenysége miatt. Erről beszélt Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője az „Érvek és tények” című orosz lapnak adott interjújában. Peszkov a magas rangú orosz vezetők közül ezzel elsőként csavart a konfliktus leírására használt nyelvezeten (alsóbb szinten az elmúlt időszakban már elkezdték használni a „háború” kifejezést), hiszen Oroszország idáig elhíresült módon különleges katonai műveletként hivatkozott az ukrajnai fegyveres konfliktusra. Hivatalosan az ország a mai napig nem áll háborúban, és börtönbüntetéssel sújtható, aki annak nevezi a konfliktust.
Oroszország háborús állapotban van. Igen, ez egy különleges katonai műveletnek indult, de amikor a kollektív Nyugat beavatkozott Ukrajnában, ez számunkra háborúvá vált
– mondta Peszkov a Reuters szemléje szerint.
Peszkov azt is elmondta, Oroszországnak az „ott élők biztonsága érdekében” teljesen „fel kell szabadítania”, azaz meg kell szállnia a másfél éve elcsatolt kelet-ukrajnai megyéket, Herszont, Zaporizzsját, Donyecket és Luhanszkot. A szóvivő kifejtette, hogy Oroszország nem engedheti meg, hogy olyan ország létezzen a határainál, amely bármilyen módszert képes bevetni a – 2014-ben Oroszország által egyoldalúan elcsatolt – Krím félsziget visszaszerzésére.