Nagyvilág

A hadsereg nem engedi be a segélyszállítmányokat Venezuelába

A venezuelai hadsereg szerdán egy tartálykocsiból és két konténerből barikádot emelt a kolumbiai határnál egy hídon, hogy megakadályozza a nemzetközi humanitárius segély bejutását Venezuelába.

A híd a kolumbiai Cucuta határvárosnál található, amely felkészült a venezuelaiaknak szánt 60 tonnányi élelmiszer és gyógyszer fogadására, valamint továbbítására. Nicolás Maduro venezuelai elnök azonban hétfőn ismételten visszautasította a külföldi segélyeket, mondván, „Venezuela nem koldusok országa”. Az államfő külföldi beavatkozásnak minősítette a segélyezést.

A magát január végén ideiglenes elnöknek nyilvánító Juan Guaidó szavai szerint az adomány a venezuelai hadsereg tesztje: a barikádnál fegyverrel őrt álló katonáknak választaniuk kell, hogy beengedik-e az égetően szükséges szállítmányt, vagy engedelmeskednek a parancsnak.

A venezuelai ellenzék egyik törvényhozója, Miguel Pizarro kedden arra kérte a hadsereget, hogy engedje be a rakományt.

Katonák, ti, akik nem királyi fényűzésben éltek, egyenruhátok elnyűtt, csizmátok kopott, gondoljatok arra, hogy a segélyt a ti családtagjaitoknak is szánják,

intézte felhívását Pizarro a hadsereghez, és egyúttal ismételten arra kérte a katonákat, hogy álljanak át az ellenzék vezérének, a több állam által ideiglenes elnöknek elismert Juan Guaidónak az oldalára.

A Guaidót elismerő már mintegy 40 ország jó része komoly segítséget ajánlott fel az élelmiszer- és gyógyszerhiánytól évek óta szenvedő venezuelaiaknak. Kanada 53 millió kanadai dollár értékű támogatást küld, az Egyesült Államok 20 millió dollárnyit ígért, az Európai Unió pedig további 5 millió euró értékűt.

Ilyen, amikor a hónap elején 300 forint a kenyér, a hónap végén meg 1000
Elképesztő, ami Venezuelában történik. Az éves infláció 1 millió százalékosnál is több lesz.

Kiemelt kép: blokádként használt tartálykocsi a kolumbiai-venezuelai határon, Europress/Raul Arboleda/AFP 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik