A brit gazdaság növekedési kilátásai a globális pénzügyi válság és az azt követő recesszió óta nem voltak olyan gyengék, mint most, és ennek több más tényező mellett a Brexit-folyamatot övező bizonytalanság is az oka – áll a Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) hétfőn ismertetett új, lefelé módosított előrejelzésében.
A brit üzleti vállalkozások érdekképviseletét ellátó kamarai szövetség felülvizsgált prognózisában közölte:
A BCC szerint növekedési szempontból az idei naptári év lesz a leggyengébb 2009 óta, amikor a brit gazdaságot a pénzügyi válság recesszióba sodorta.
A kamarai szövetség hétfői előrejelzése szerint az üzleti szektor beruházási értékének növekedési üteme az idén 0,9 százalékra lassul a tavalyi 2,4 százalékról.
A BCC hétfői előrejelzése a 2018-2020-as időszak mindegyik évében 2,8-2,9 százalékos – vagyis az évtized végéig jórészt stagnáló ütemű – exportnövekedéssel számol.
Suren Thiru, a kamarai szövetség gazdasági elemzésekért felelős igazgatója a BCC új prognózisához fűzött kommentárjában hangsúlyozta: a brit gazdaság kilátásait az új, rontott növekedési előrejelzés után is lefelé ható kockázatok terhelik, mivel ha a brit EU-tagság rendezetlen körülmények közepette szűnik meg, az középtávon valószínűleg még tovább lassítaná a brit hazai össztermék (GDP) növekedési ütemét.
A rendkívül gyenge idei évkezdet azt is jelenti, hogy a brit gazdaság teljesítménye elszakadt a többi globális erőcentrumétól. Az Európai Unió és a hét legfejlettebb ipari hatalom (G7) egyaránt 0,4 százalékkal, a G7 átlagán belül az amerikai gazdaság teljesítménye 0,6 százalékkal bővült az idei első negyedévben.