Nagyvilág

Gulágokat is mutat a Google térképe

Google-Maps-bejelentes(960x640).jpg (google, google maps, )
Google-Maps-bejelentes(960x640).jpg (google, google maps, )

Internálótáborokkal és egy nukleáris kutatóközponttal is frissítette Észak-Korea-térképét a Google keresőprogram.

A kommunista ország térképe internetes adatközlésekből állt össze a Google Mapsen, a Wikipédia mintájára. Az új térkép részletesebb képet ad a fővárosról, Phenjanról iskoláival, szállodáival, kórházaival, egy katedrálissal, piaccal, itt-ott parkokkal a várost kettéosztó Tedong folyó két oldalán.

Phenjanon kívül a térkép ritkásabb: néhány nagyváros, repülőterek, egy vegyi üzem, egy atomkutató központ, valamint szürkés foltok, amelyek internálótáborokat jeleznek. A fővárostól száz kilométerrel északkeletre van például a 18-as számú tábor (Kvan li szo), “gulágként” jelezve.

“Észak-Korea hosszú időn át egyike volt azoknak az országoknak, ahol nagy sávokban korlátozottak voltak a kartográfiai adatok. Most javítunk ezen – írta blogjában Jayanth Mysore, a Google Map Maker egyik illetékese. – A világban sokan kíváncsiak Észak-Koreára, de ezek a térképek főként a dél-koreaiak számára fontosak, akiknek régi kapcsolataik, illetve családtagjaik vannak ott.” A javított Google-térkép mindamellett még mindig igen elnagyolt.

Észak- és Dél-Korea elvileg továbbra is hadiállapotban áll egymással, mivel az 1950-1953-as koreai háború nem békeszerződéssel, csak fegyverszünettel zárult.

Egy 2011 májusi jelentésében az Amnesty International emberjogi szervezet azt írta, hogy az észak-koreai internálótáborok mérete és száma növekedett tíz év alatt, s azokban mintegy 200 ezer embert tartanak fogva szörnyűnek minősített körülmények között.

Január elején az internetet népszerűsítette a Google elnöke Észak-Koreában

Elszigeteltségének feladása és az internethasználat lehetővé tétele nélkül Észak-Korea konzerválni fogja gazdasági elmaradottságát – vélekedett Eric Schmidt, a Google amerikai informatikai óriáscég elnöke Pekingben, aki Bill Richardson volt mexikói kormányzóval közös, magánjellegű látogatást tett Phenjanban januárban.

A sajtóbeszámolók szerint a négynapos látogatás során Richardson és Schmidt elbeszélgethetett a Kim Ir Szen Egyetem azon hallgatóival, akiknek kutatási céllal lehetőségük van a világhálót böngészni, felkeresték a főváros központi könyvtárát, a Koreai Számítógép Központot, ahol a szoftver- és hardverfejlesztések folynak, és megbeszéléseket folytattak külügyi tisztségviselőkkel.

A látogatásra viszonylag kényes időszakban került sor, mivel alig egy hónapja Észak-Korea interkontinentális ballisztikus rakétával Föld körüli pályára állított egy műholdat. Ezt a világ számos országa, köztük az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán is elítélte, azt állítva, hogy a lépéssel Phenjan megsértette a nukleáris és rakétaprogramját korlátozni próbáló BT-határozatokat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik