Nagyvilág

Az IMF-vezér megjósolta, hogy nemi erőszak vádjával őrizetbe vehetik

Az IMF vezetője, az Egyesült Államokban nemi erőszak vádjával őrizetbe vett Dominique Strauss-Kahn két héttel ezelőtt arról beszélt a médiának, hogy összeesküvés készülhet ellene a nők iránti imádatának felhasználásával - közölte hétfőn a Libération című francia lap.

Strauss-Kahnt New Yorkban, egy Párizsba induló repülőgép fedélzetén vették őrizetbe szombaton, tíz perccel a gép felszállása előtt. A gyanú szerint erőszakoskodott egy szobalánnyal a Times Square-en lévő Sofitel szálloda luxuslakosztályában, s a rendőrség szexuális bűncselekménnyel, nemi erőszak kísérletével és törvénytelen fogva tartással vádolja őt.

Sejtette, hogy megfigyelik

Április 28-i Franciaországi látogatása idején Strauss-Kahn a Libération újságírójával ebédelt együtt, akinek azt mondta, attól tart, hogy Claude Guéant francia belügyminiszter megfigyelteti őt és más “gonosz szándékai” is lehetnek.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, aki az egyik legnépszerűbb francia szocialista politikus, a 2012-es elnökválasztásról is beszélt. A lap közlése szerint a politikus aggódott amiatt, hogy kelepcébe akarják őt csalni valamilyen pénzüggyel, a nők iránti imádatával vagy zsidó származásával összefüggésben. “Igen, szeretem a nőket, és akkor mi van?” – idézi a Libération Strauss-Kahn szavait.

“Előkerül” egy megerőszakolt nő

Még az események alakulásának lehetséges forgatókönyvét is felvázolta az újságírónak: “(Előkerülhet) egy állítólag autóparkolóban megerőszakolt nő, akinek kifizetnek majd 500 ezer eurót, hogy kigondolja ezt a sztorit.”

Nem sokkal ezután megjelentek a francia sajtóban azok a Strauss-Kahnról készült fotók, amelyeken egy drága Porschéban ül, majd közzétették a birtokában lévő ingatlanok listáját, sőt egy olyan értesülés is, amely szerint öltönyeit az amerikai elnök szabójánál készítteti.

Összeesküvés-elméletek

Letartóztatása után több francia politikus úgy nyilatkozott, hogy Strauss-Kahn összeesküvés áldozatául esett. Néhányan közülük – hasonlóan az IMF fejének jóslatához – a háttérben húzódó lehetséges belpolitikai okokról beszéltek, minthogy a közvélemény-kutatások alapján az egyik legfontosabb kihívója lehetett volna a hivatalban lévő Nicolas Sarkozy elnöknek. A politikából való távozása emellett a francia centrista pártok megerősödéséhez vezethet a választásokon.

Mások külpolitikai okokat sejtettek az ügy mögött, arra utalva, hogy a Strauss-Kahnnak állított kelepce mögött ugyanúgy állhatnak IMF-beli kollégái is, mint ahogy francia jobboldali vagy akár baloldali politikusok.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik