Uruguay – Ghána 1-1 (11-esekkel 4-2)

Fokváros, Green Point Stadion.

Összefoglaló: Hihetetlen drámán vagyunk túl…

Az első felvonásban sokáig Uruguaynak állt a zászló, ehhez képest Muntari egy távoli bombával megszerezte a vezetést Ghánának. Fordulás után simét Uruguay vette magához a kezdeményezést, melynek az 55. percben lett meg az eredménye: Forlán egy szabadrúgást tekert a kapu hosszú oldalába, bár Kingson foghatta volna, ha nem mozdul el a másik riányba a lövés pillanatában.

A rendes játékidőben nem született meg a döntés, így következhetett a hosszabbítás, melynek egészen a végéig kellett várni az érdemi eseményekre: Pantsil szabadrúgása után Appiah lőhetett közelről, a gólvonalon blokkolták a kíséreltét, majd Asamoah fejelhetett, Suarez azonban kézzel kiütötte a gólvonalról, a játékvezető piros lapot kapott és büntetőt ítélt. A labda mögé Gyan lépett oda, de a magabiztosságáról híres támadó a lécre bombázott, jöhettek a büntetők.

Gyan hatalmas lélekjelenlétről tett tanúbizonyságot, amikor belőtte az első ghánai próbálkozást, később azonban Muslera Mensah és Adiyiah lövését is hatástalanította, és mivel a túloldalon senki nem hibázott, így Uruguay jutott a legjobb négy közé, ahol Hollandia lesz az ellenfele.

Eredmény:
Uruguay – Ghána 1-1 (Forlán 55. ill. Muntari 47.) – 11-esekkel 4-2

Gyan hosszabbítás végén elhibázott büntetője:

Abreu minden rutinjával emelte a hálóba, 4-2-vel Uruguay jutott az elődöntőbe, 1970. óta először!

Adiyiah lövését fogta Muslera, 3-2!

Pereira is elrontotta, fölé bombázott, 3-2!

Mensah, a ghánai csapatkapitány hibázik először, Muslera fogta a gyengécske büntető, 3-2!

Scotti, Uruguay: a kapus helyére lőtt, 3-2!

Appiah, a ghánai legenda: Muslera beleért, de bement, 2-2!

Victorino: ő is bevágta, 2-1!

Gyan bevállalós, ő áll oda elsőként ghánai oldalról: bevarrta a felsőbe, 1-1!

Forlán lövi az elsőt: Magabiztosan belőtte, 1-0!

122. PERC: Ezek a jelenetek… Az utolsó percekben előbb az egyik dél-amerikai védő mentett a gólvonalon Appiah közeli lövésénél, majd Asamoah fejesét Suarez kézzel ütötte ki, amiért a játékvezető piros lapot adott és büntetőt ítélt. Gyan állt a labda mögé, azonban a lécet találta el, így vége lett a hosszabbításnak, jöhetnek a büntetők!

TIZENEGYES 122’
Gyan, Ghána
A lécre lőtte!
PIROS LAP 121’
Suarez, Uruguay
Kézzel ütötte ki a labdát a gólvonalról.
SZABADRÚGÁS 121’
Pantsil, Ghána
Kézzel ütötték ki.

118. PERC: Egy hatalmas bedobás után Boateng fejelhetett közelről, de mellé bólintott.

SZÖGLET 117’
Asamoah, Ghána
Kettőt rúghatott egymás után.

115. PERC: Micsoda jelenetek! Scotti mentett a földön fekve Gyan elől, a társa gólvonal elől vágta ki a labdát.

114. PERC: Forlán vette le a labdát a tizenhatoson belül, megnézte a felső sarkot és ballal lőtt, de szélesre szabta a löketet.

112. PERC: A játékosok már nagyon fáradtak, minden bedobás, pontrúgás nagyon lassan kerül elvégzésre.

110. PERC: Asamoah Gyan érkezett középen egy betekert labdára de fölé bólintott.

KÖZÉPKEZDÉS 106’
Ghána
Megy a második félidő.

106. PERC: Vége a hosszabbítás első félidejének, a ráadásban eddig nem láthattunk gólt.

105. PERC: Egy minututm a hosszabbítás hosszabbítása.

Suarez esett rá a térdére.

98. PERC: Most is lehetett volna büntetőt fújni, Scotti kezében akadt el Gyan lövése, plusz Gyant is felrúgta, a támadót még mindig ápolni kell.

Ápolás 97’
Mensah, Ghána
Torkon könyökölték.

96. PERC: Asamoah lőtt mellé.

Elkezdődött a ráadás!

93. PERC: Vége a rendes játékidőnek, következhet a hosszabbítás!

90. PERC: Három perc a ráadás.

SZÖGLET 90’
Tisztáztak a védők.
CSERE 88’
Ghána
Muntari helyett Adiyiah a pályán.

84. PERC: Forlán kapott elsőre jónak tűnő kiugratást, de hosszú lett a labda, ráadásul mintha a játékvezető les címén megakasztotta volna az akciót, bár ez csak feltételezés, mert a partjelzőt nem merték mutatni, les meg nem volt.

82. PERC: Egy gyors uruguayi akció végén Pereira passz helyett lőtt, rosszul tette… Nem sokkal később Fucile vette célba a kaput, Kingson ölelte magához a labdát.

80. PERC: A meccs összképe alapján eddig Uruguay áll jobban, azonban az állás így is 1-1, lássuk ki jegyzi majd a döntő találatot.

Uruguay
Kell Mondani? Suarez futott ismét lesre.
SZABADRÚGÁS 74’
30-ról próbált meg egy pattogós löketet, a labda az oldalhálóban kötött ki.
CSERE 74’
Ghána
Inkoom helyett Appiah a pályán.
SZÖGLET 71’
Kivágták a védők.

70. PERC: Ismét bedobás után került helyzetbe Suarez, Kingson azonban a helyén volt és a kapu fölé tolta a labdát.

SZABADRÚGÁS 68’
Gyan, Ghána
Nem sokkal lőtt mellé.
SÁRGA LAP 68’
Uruguay
Scotti rúgta fel Gyant.

67. PERC: Elmaradt egy tizenegyes? Perez birkózta le Boatenget a tizenhatoson belül, a portugál játékvezető azonban továbbot intett, de láttunk már ilyenért büntetőt.

LES 65’
Szó sem volt lesről, gólhelyzetbe fújtak bele…

63. PERC: Suarez mit hagyott ki… Forlán cselezett le mindenkit majd középre tekert, Kingson nem húzta le a labdát így az az ajax Támadója elé került, a játékos azonban nem tudott az üres kapuba lőni kapásból…

Forlán egyenlítő gólja:

58. PERC: Gyan lőtt kapura a tizenhatos előteréből, Muslera védett nagyot!

Fucile ezútán az esés után maradt lenn, szerencsére már jól van és folytatja a játékot:

55. PERC: A tizenhatos bal sarkától jöhetett a szabadrúgás, Forlán pedig jobbal a hosszú oldal felé tekert, ha Kingson nem lép be a sorfal mögé védhetett volna, így azonban bosszakondhat, 1-1!

GÓÓÓL 55’
A tizenhatos sarkáról talált be a hosszúba.
SZABADRÚGÁS 49’
A sorfalban álló Lodeiro feltett kézzel hárított, a síp néma maradt…
SÁRGA LAP 49’
Uruguay
Arevalo Rios sárgult be lerántás miatt.

47. PERC: Ha Gyan egy kicsit higgadtabb… Három ghánai vihette a labdát két védőre, de a támadó belevezette a lasztit Victorinóba.

CSERE 46’
Uruguay
Lodeiro jött Fernandez helyére.
KÖZÉPKEZDÉS 46’
Uruguay
Megy a második félidő, 0-1-ről folytatják a felek!

Félidő: A képlet egyszerű: a meccs eleje Uruguayé volt, de Forlánék nem lőttek gólt, a második fele Gháné, Muntari pedig betalált.

A valóságban persze nem mentek ilyen könnyen a dolgok, a 18. percig kellett várni az első igazán nagy helyzetre, amikor az egyik ghánai védőről a saját kapuja felé pattant Forlán szabadrúgása, Kingson azonban jó helyen állt, így fejjel védeni tudott, majd Suarez próbálkozását hárította.

Jó fél óra kellett hozzá, hogy Ghána is felpörögjön, az afrikaiak egyre veszélyesebb akciókat vezettek. Gyan és Boateng is betalálhatott volna, erre azonban csak Muntari volt képes, a középpályás a játékrész zárásaként 30 méterről lőtt Muslera kapujába.

Muntari bombája:

48. PERC: Ez volt a félidő utolsó momentuma, 0-1-el fordulnak a felek.

47. PERC: Elsőre úgy tűnt, hogy Munteri középpályán történő forgolódása teljesen felesleges, erre balla jó 30 méterről kilőtte a rövid alsó sarkot, Muslera hiába vetődött, hatalmas gól, 0-1!

GÓÓÓL 47’
Messziről lőtt a kapuba!

45. PERC: Két perc a ráadás.

45. PERC: Egy újabb hatalmas ghánai helyzet! Inkoom beadását Boateng ollózta kapura, nem sokkal lőtt fölé. Az utolsó negyedóra egyértelműen Ghánáé.

43. PERC: Gyan lőtt kapura messziről, Muslera azonban magabiztosan fogta.

42. PERC: Fucile ugrott fel elfejelni a labdát, Inkoom beállt alá így az uruguayi átesett rajta, pár percre lentmaradt a gyepen, azonban már felállt, kérdés tudja-e folytatni.

Ápolás 42’
Fucile, Uruguay
Lennmaradt a földön, lehet elvesztette az eszméletét.

Forlán lő – kivételesen nem lett gól:

SZABADRÚGÁS 40’
Ügyes figura lett volna, csak hosszú lett a szöktetés.

39. PERC: Muntari robbant be a kapu elé egy felívelt labdára, fejese azonban elment a kapu előtt.

38. PERC: Érzékeny veszteség lehet ez Uruguaynak, Lugano nem “csak” a csapatkapitány, hanem a védelem vezére is egyben, hatalmas szerepe van abban, hogy Muslerának mindössze egyszer kellett kibányásznia a labdát a hálóból.

CSERE 38’
Uruguay
Megsérült a csapatkapitány, Lugano helyett Scotti a pályán.
LES 36’
Uruguay
Ezúttal Forlánt állította meg a zászló.
LES 32’
Uruguay
Suarez futott lesre ismét.

31. PERC: Mekkora ghánai helyzet! Amióta leszóltuk a felekt, pörög a meccs! Boateng lódult meg a jobb szélen, egy megkerülős csellel két védőt is átvágott, középre tett labdáját Gyan lőtte el kapásból, 20 centivel ha eltévesztette az alsó sarkot.

Nem lett semmi a sarokrúgásból.

26. PERC: Szidtuk a csapatokat, erre Suarez lőtt majdnem gólt. Egy bedobás után aludtak el a védők, az Ajax támadója kapura lőtt, Kingsonnak kellett nagyot nyújtóznia.

VÉDÉS 26’
Kingson, Ghána
Csak mondani kellett! Suarez löketét tolta szögletre.

25. PERC: Ghána adta el a labdát a félpályánál, az akció végén Forlán lőhetett, de célt tévesztett. Egyelőre nem kényeztetnek el minket a felek a támadásokkal, bízzunk benne, hogy ami késik nem múlik.

SZABADRÚGÁS 21’
Kicsúsztatta taccsra az egyik bekk.
SÁRGA LAP 20’
Asamoaht terítette le.
SZÖGLET 18’
Cavani csúsztatta kapura, Kingson védett reflexből – nagy helyzet volt!
SZÖGLET 15’
Szabadrúgás kifelé – ismét.

14. PERC: Forlán végezhetett el pontrúgást szinte ugyanonnan, most inkább az ötös magasságát vette célba, Kingson kijött a kapujából és rendkívül ügyetlenül az égbe bokszolt, a második felugrása sem sikerült jóra, de szerencséjére a játékvezető löké smiatt kifelé ítélt szabadrúgást.

SZABADRÚGÁS 13’
Jobbról ívelt be, Kingson kezei közt halt el az akció.

11. PERC: Suarez cselezte be magát a tizenhatoson belülre majd jobbal lőtt, Kingson fogta a szélről leadott löketet. Eddig összességében Uruguay szája íze szerint alakulnak a dolgok, Ghána egyelőre nem jelent veszélyt a kapura.

SZABADRÚGÁS 8’
A kifejelt labda után Asamoah lőtt mellé ballal.
SZÖGLET 6’
Kingson kiöklözte, Arevalo Rios bombázta mellé a kipattanót.
SZÖGLET 5’
A lapos szögletet Inkoon vágta ki a sarokról.

3. PERC: Egy gyors uruguayi akció végén Forlán tette ki a labdát a jobb szélre Fernandeznek,a középpályás középre tekert, a laszti a keresztlécről kivágódott bedobásra.

LES 3’
Uruguay
Suarez futott lesre.

1. PERC: Uruguay a szokásos világos kék-fekete összeállításban játszik, míg Ghána piros-sárga csíkos felsőben és piros nadrágban lépett pályára.

KÖZÉPKEZDÉS 1’
Ghána
Útjára indult a labda!

Maga Nelson Mandela küldött a Ghánai Labdarúgó Szövetség kapitányának biztató levelet, melyben abbéli reményét fejezi ki, hogy a Fekete Csillagok bejutnak a legjobb négy közé első afrikaiként az első afrikai világbajnokságon.

A csapatok már a játékoskijáróban, nemsokára a himnuszok, majd a meccs következik!

Kezdőcsapatok:

Uruguay: Muslera – Fucile, Victorino, Lugano, Pereira – Cavani, Arevalo Rios, Perez, Fernandez – Forlán, Suarez
Szövetségi kapitány: Oscar Tabarez

Ghána: Kingson – Sarpei, Mensah, Vorsah, Pantsil – Annan – Muntari, Boateng, Asamoah, Inkoom – Gyan
Szövetségi kapitány: Milovan Rajevac

Ghána történelmet írhat, nem is akármilyet. Amennyiben a Fekete Csillagok legyőzik Uruguayt, úgy első afrikai csapatként juthatnak be a világbajnokság elődöntőjébe, ami – lévén a fekete kontinensen van a vébé – felérne szinte a végső győzelemmel.

Uruguay válogatottja nyerte az első két világbajnokságot, ám 1970. óta nem jártak az elődöntőben az uruk. Most azonban a papírforma a dél-amerikaiak sikerét vetíti előre: Diego Forlán és Lius Suarez a torna eddigi legeredményesebb csatárduóját alkotják, ketten együtt 5 találatnál járnak. Emellett a védelem is stabil lábakon áll, eddig egyetlen egyszer kapitulált a csapat, a Dél-Korea elleni nyolcaddöntőben. Kérdés, hogy a sérüléséből visszatérő Vorsah mennyire tudja majd hatástalanítani az Ajax támadóját.

A két válogatott közös múltjából nem tudunk csemegézni, ugyanis ez lesz az első összecsapás a két fél között. Bárki is jut tovább, nem lesz könnyű dolga az elődöntőben, ugyanis a legjobb négyben a brazil-verő Hollandia várja ellenfelét.

A mérkőzésre a fokvárosi Green Point Stadionban kerül sor, a sípot a portugál Olegario Benquerenca fújja majd.